Trwa ładowanie...

Miłość koi ból fizyczny. To udowodnione naukowo

Siła miłości jest często opiewana w literaturze i sztuce. Teraz chwalą ją również lekarze. Udowodniono, że obecność ukochanej osoby dosłownie może leczyć dolegliwości bólowe.

1. Miłość leczy ból

Badacze zauważyli zaskakującą zależność. Obecność osoby darzonej uczuciem pozytywnie wpływała nie tylko na emocje pacjentów, ale dosłownie koiła ich ból fizyczny. Wyniki badań opublikowano w "Scandinavian Journal of Pain".

Zgodnie z wnioskami, wysnutymi na podstawie tych badań, zmniejszone dolegliwości bólowe i mniejsza wrażliwość na bodźce w obecności ukochanej osoby to efekt synchronizacji fal mózgowych. Do takich samych ustaleń doszli badacze z University of Health Sciences, Medical Informatics and Technology w Hall w Austrii oraz z University of Balearic Islands w Palmie na hiszpańskiej Majorce.

Co zadziwiające, wystarczyło przebywanie w jednym pomieszczeniu, aby obecność ukochanej osoby działała kojąco. Niepotrzebne było nawet trzymanie się za ręce.

Autorzy badania chcieli zweryfikować stopień empatii w związkach oraz możliwości współodczuwania przez bliskie osoby. Byli zdumieni stopniem zależności emocjonalnej, jaką odkryli u osób wzajemnie w sobie zakochanych.

W eksperymencie brało udział 48 heteroseksualnych par w wieku od 25 do 40 lat. Badane związki miały średnio ponad trzyletni staż. Testowano odczuwanie bólu w samotności i w obecności partnera, który pozostawał bierny.

Wyniki były zaskakujące: zarówno mężczyźni, jak i kobiety, będąc blisko ukochanej osoby odczuwali ból w mniejszym natężeniu. To pozwoliło opracować wnioski. Jak stwierdził autor badania, profesor Stefan Duschek obecność, jak i empatia ukochanej osoby, pozwala łatwiej znosić ból.

Autorzy nie są pewni jednak, czy rzeczywiście tak przeciwbólowo działa sama miłość, czy również znaczenie ma element rozproszenia uwagi z powodu obecności innej osoby w tym samym pomieszczeniu. Mimo wszystko badacze są skłonni tłumaczyć rezultaty swojego eksperymentu magiczną mocą miłości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza