Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Millenialsi - definicja, cechy charakterystyczne, praca millenialsów, wady

Millenialsi inaczej nazywani są pokoleniem Y, to osoby, które urodziły się na przełomie XX i XXI wieku. Co oznacza to określenie? Kim są millenialsi i co ich wyróżnia?

Zobacz film: "Millenialsi coraz chętniej się zadłużają"

spis treści

1. Kim są millenialsi?

Millenialsi to osoby urodzone na przełomie XX i XXI wieku, najczęściej uznaje się, że ich data urodzin przypada pomiedzy 1976 a 2000 rokiem. Istnieją jednak inne podziały:

  • amerykański Newsweek - 1977-1994 r.,
  • The New York Times - 1976-1990 r.,
  • magazyn Times -1980 - 2000 r.

Millenialsi mają obecnie średnio 20-30 lat. Można wyróżnić także millenialsów starszych urodzonych do 1989 roku oraz millenialsów młodszych urodzonych do 2000 roku.

Millenialsi są określani mianem pokolenie Y, pokolenie Milenium, następną generacją, a także pokoleniem cyfrowym. Nazwa millenialsi pochodzi od słowa millennium, czyli tysiąclecie.

Wpływ technologii na zdrowie człowieka
Wpływ technologii na zdrowie człowieka

Technologia wkroczyła już w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Dotyczy to także medycyny.

zobacz galerię

2. Co charakteryzuje millenialsów?

Millenialsi nie mogą obyć się bez elektroniki, jaką jest telefon komórkowy czy komputer. Korzystają z mediów i technologii cyfrowych, żyją w globalnej wiosce i są stale podłączeni do Internetu. Millenialsi są pewni siebie i dbają o wysoką jakość życia.

Coraz dłużej mieszkają z rodzicami, co wpływa na opóźniony czas wejścia w dorosłość. Najczęściej są dobrze wykształceni i ciągle chcą się dokształcać. Millenialsi mają duże przekonanie o swojej wartości, wysokie oczekiwania i niestety źle znoszą krytykę.

Polscy millenialsi nie pamiętają czasów PRLu, amerykańscy millenialsi nie pamiętają natomiast czasów zimnej wojny. Wszyscy z pokolenia Y wychowali się w realiach wolnego rynku.

Zobacz też:

3. Praca dla millenialsów

Millenialsi myślą o swojej przyszłości, chcą pracować, ale nie przez całe życie. Odkładają na emeryturę, chętnie zakładają także swoje firmy i chcą pracować na siebie. Millenialsi są traktowani jako nielojalni pracownicy, ponieważ często zmieniają miejsce pracy, podążają za nowymi doświadczeniami i możliwościami rozwoju.

Traktują swoich szefów jak równych sobie, oczekują od nich wyznaczania celów. O millenialsach mówi się także, że potrzebują kontroli i prowadzenia za rękę. Są jednak bardzo inteligentni i nie dają się wykorzystać.

Są przystosowani do pracy w warunkach wolnego rynku. Dość dobrze dają sobie radę ze standardowymi problemami, gorzej jest kiedy problemy, jakie napotykają w pracy, są niestandardowe.

4. Wady millenialsów

Czy bycie millenialsem ma same plusy? Otóż nie, na millenialsów czeka wiele zagrożeń. Jednym z nich jest wszechobecna technologia, która nie pozwala na autonomiczne myślenie. Innym zagrożeniem są problemy z pisaniem ręcznym. Millenialsi piszą bardzo dużo na klawiaturze komputera lub na ekranach telefonów.

Wadą millenialsów jest zbyt wielkie mniemanie o sobie. Może to doprowadzić do braku pokory i smutnego rozczarowania z osobistych porażek. Bardzo często nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny. Ludzie z poprzedniej generacji zarzucają millenialsom egoizm, brak skupienia i zainteresowania problemem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza