Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Migotka, czyli trzecia powieka. Zobacz, do czego jest potrzebna

W ostatnim odcinku Milionerów jeden z uczestników został zapytany o to, czym jest migotka. Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Panna Migotka, przyjaciółka Muminka ze słynnej bajki. Niestety, takiej odpowiedzi nie było.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Z pozoru łatwe pytanie zaskoczyło pana Dariusza
Z pozoru łatwe pytanie zaskoczyło pana Dariusza (player.pl kadr z teleturnieju)

1. Pytanie z pozoru łatwe

Uczestnik teleturnieju pan Dariusz dostał z pozoru łatwe pytanie: Co to jest "migotka"? Jednak po pojawieniu się odpowiedzi na ekranie, zaczęły się schody. Do wyboru były 4 opcje: A) prawa komora serca, B) trzecia powieka, C) mama Muminka, D) kierunkowskaz.

Pan Dariusz skojarzył ''migotkę'' z popularną bajką i błędnie zaznaczył odpowiedź C. Prawidłową opcją była B.

2. Migotka u ssaków, ptaków i gadów

Migotka (błona migawkowa, trzecia powieka) to rodzaj powieki, która u ludzi występuje w formie szczątkowej. Jest to niewielki fragment błony, znajdujący się w kąciku oka, od strony nosa. U człowieka nie pełni on żadnej istotnej funkcji, jest jedynie pozostałością po błonie.

Migotkę najłatwiej zaobserwować u ptaków i gadów, trzecią powiekę maja także koty. Błona migawkowa może być nasuwana na oko, dzięki czemu zapewnia optymalne nawilżenie i czyszczenie rogówki, nie upośledzając jednocześnie widzenia.

U większości ptaków jest przezroczysta, u sów i pluszcza - nieprzezroczysta. U hatterii może być przesuwana poziomo od wewnątrz do zewnątrz oka, podczas gdy górna i dolna powieka pozostają otwarte.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza