Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Mieszanie szczepionek i możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił. Prof. Parczewski komentuje (WIDEO)

Ministerstwo Zdrowia, chcąc zapewnić bezpieczestwo podczas zbliżającej się czwartek fali pandemii, wciąż szuka sposobów, by przekonać osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na szczepienie przeciwko COVID-19. Pojawiają się również informacje o ograniczeniach dla niezaszczepionych i możliwości sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił.

Zwiększenie liczby zaszczepionych osób jest kluczowe w kontekście jak największego zminimalizowania siły rażenia kolejnej fali koronawirusa spodziewanej na jesieni. Istnieje jednak pewna grupa osób chętnych do szczepienia, ale tylko przy możliwości miksowania szczepionek.

- Jest to bardzo dobry pierwszy ruch. Pojawia się coraz więcej danych o bezpieczeństwie i skuteczności takiego mieszania szczepionek. Daje to z jednej strony możliwość zaszczepienia dużej liczby osób, ale także jest to pierwszy krok do zaszczepienia ludzi, którzy są niechętni wobec szczepień – uważa prof. Miłosz Parczewski, członek Rady Medycznej ds. COVID i specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, który był gościem programu WP "Newsroom".

Czy w takim razie "szczepionkowy drink" powinien być rekomendowany u wszystkich, a nie tylko u tych, którzy doświadczyli niepożądanych odczynów poszczepiennych?

- Jest to możliwy następny ruch. Rekomendację zastosujemy najpierw w pierwszej grupie pacjentów, a później będziemy rozmawiać na temat dobrowolnego mieszania szczepionek – tłumaczy lekarz.

Prof. Parczewski został zapytany również o to, czy możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik się zaszczepił to krok w dobrym kierunku? W programie mówiono o tym w kontekście powrotu nauczycieli do szkół po wakacjach. Taki przepis pozwalałby bowiem odsunąć niezaszczepionych nauczycieli od nauczania i zaproponować im inne stanowisko.

- Na świecie nikt jeszcze nie odsuwa osób niezaszczepionych od pracy, ale może w medycynie, szczególnie na SOR-ach i oddziałach zakaźnych będziemy takie ruchy rozważać - skomentował prof. Parczewski.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza