Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Mieszanie szczepionek. Prof. Flisiak: Być może w ten sposób zachęcimy nauczycieli (WIDEO)

Coraz częściej mówi się o mieszaniu szczepionek przeciw COVID-19. Choć w Polsce jeszcze nie rekomenduje się takiej procedury szczepień, to niewykluczone, że już niedługo będzie to możliwe, ku czemu przychyla się prof. Robert Flisiak.

Gościem programu WP "Newsroom" był prof. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ekspert wypowiedział się na temat mieszania szczepionek, czyli podawania preparatów od różnych producentów w ramach jednego cyklu szczepień. W taki sposób szczepią się już Niemcy.

Początkowo miało to służyć zapobiegnięciu powikłań w związku z licznymi doniesieniami na temat zakrzepicy mogącej być rzadkim powikłaniem po szczepionce AstraZeneca. Ale od niedawna akcentuje się także możliwość osiągnięcia w ten sposób lepszej odpowiedzi ze strony układu immunologicznego.

- Skoncentrowaliśmy się na tym, żeby przede wszystkim wreszcie w Polsce doprowadzić do możliwości stosowania innej szczepionki przy drugiej dawce – powiedział prof. Flisiak.

Wprowadzenie możliwości mieszania preparatów ma zachęcić tych, którzy boją się powikłań czy też źle znieśli pierwszą dawkę szczepionki. Dzięki temu być może więcej osób zdecyduje się na szczepienie, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby tzw. jednodawkowców (zaszczepionych tylko jedną dawką i odmawiających drugiej - przyp. red.).

W ten sposób można zachęcić np. część nauczycieli, którzy się zniechęcili po pierwszej dawce lub osoby, które zrezygnowały z drugiej dawki, bo źle zniosły szczepienie pierwszą.

Zdaniem prof. Flisiaka obecnie jest wiele publikacji naukowych, które potwierdzają zasadność mieszania szczepionek różnych producentów.

- To powinna być decyzja administracyjna do czasu, gdy nie ma decyzji Europejskiej Agencji Medycznej. Obecnie możemy to zrobić tylko decyzją administracyjną, czyli np. zarządzeniem ministra – podkreśla prof. Flisiak.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza