Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Mężczyzna chory na polio zmarł po 51 latach spędzonych w szpitalu

Paulo Henrique Machado zmarł 18 listopada. Mężczyzna spędził 51 lat na oddziale szpitalnym po tym, jak w dzieciństwie zaraził się polio. Przez te wszystkie lata starał się żyć normalnie. Prowadził nawet konto na Instagramie, dzieląc się swoją pasją do gier.

Zobacz film: "Choruje na polio. Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”"

spis treści

1. Życie na oddziale

53-latek mieszkał na oddziale szpitalnym od 1969 r. W dzieciństwie zaraził się polio podczas epidemii w Brazylii, która miała miejsce na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Mężczyzna nigdy nie poznał swojej matki, która zmarła podczas porodu.

Paulo spędził 51 lat na oddziale
Paulo spędził 51 lat na oddziale (EastNews)

Paulo zaczął być hospitalizowany w wieku 18. miesięcy po tym, jak choroba spowodowała utratę ruchu w nogach. Po przyjęciu do szpitala lekarze powiedzieli pozostałym członkom jego rodziny, że Paulo prawdopodobnie nie dożyje 10. roku życia. Z biegiem czasu stan się pogarszał i choroba wpłynęła również na jego układ oddechowy. Wtedy też został podłączony na stałe do respiratora.

Jednak mężczyzna nie pozwolił, by jego stan go powstrzymał przed czerpaniem z życia. Skończył szkołę średnią podczas leczenia w szpitalnym Instytucie Ortopedii i Traumatologii. Optymistyczny nastrój i chęć życia Paulo sprawiły, że przez całe życie pokonywał przeciwności losu.

Był również aktywny w mediach społecznościowych, gdzie przekazywał swoją pasję do gier i komiksów tysiącom swoich obserwatorów. Paulo stworzył nawet animację 3D, w której przedstawił życie niepełnosprawnego dziecka i jego przyjaciół.

2. Polio – co to jest?

Polio inaczej zwana chorobą Heinego-Medina może powodować znaczną utratę sprawności, niedowład i zanik mięśni. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Choroba nie ma jednolitego przebiegu.

Niektórzy zakażeni przechodzą chorobę bezobjawowo. Niestety w większości przypadków odnotowuje się porażenie kończyn, które czasem trwa kilka tygodni. Częściowy paraliż i zanik mięśni może utrzymać się nawet przez całe życie. W najcięższych przypadkach dochodzi do zapalenia mózgu, które może doprowadzić do śmierci.

Szczepienie IPV to jedyna możliwość, by zapobiec chorobie Heinego-Medina. Nie istnieją skuteczne metody leczenia polio, dlatego warto się szczepić.

W Polsce szczepienia na polio są obowiązkowe przed 14. miesiącem życia. Dawka przypominająca podawana jest w wieku 6 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza