Trwa ładowanie...

Mezalians - czym jest, rodzaje mezaliansu, czy warto się angażować

Mezalians to związek dwóch osób, które pod pewnymi względami różnią się między sobą. Zwykle problemem jest pochodzenie, poziom wykształcenia, finanse, wyznanie czy wykonywany zawód. Co warto wiedzieć o mezaliansie, czy obecnie związki tego typu mają szanse przetrwać?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

spis treści

1. Czym jest mezalians?

Mezalians to związek osób, które różnią się pochodzeniem, statusem majątkowym lub wykształceniem. Kiedyś mianem mezaliansu określano małżeństwo z osobą niższego stanu.

Motyw mezaliansu to częsty temat literacki, pojawił się na przykład w "Nad Niemnem", "Trędowatej", "Skąpcu", "Dumie i uprzedzeniu", "Weselu" czy "Lalce". Współcześnie mezalians nie jest dużą przeszkodą w zawarciu związku, ale kiedyś prowadził do rozpadu relacji.

2. Rodzaje współczesnego mezaliansu

2.1. Związek z osobą biedniejszą

Jest to najpopularniejszy typ mezaliansu, rozpoznawany gdy ktoś wchodzi w związek z osobą biedniejszą od siebie, a nawet ubogą. Głównym problemem zwykle jest rodzina, która nie chce pogarszać swojej sytuacji majątkowej. Często pojawiają się też głosy, że osobie z problemami finansowymi zależy jedynie na pieniądzach, a jej uczucia są nieszczere.

2.2. Związek z osobą z niższym poziomem wykształcenia

To równie częsty rodzaj mezaliansu, kiedy ktoś wiąże się z osobą o znacznie niższym wykształceniu (np. doktor habilitowany z osobą z wykształceniem zawodowym). Zwykle związek tego typu spotyka się z brakiem aprobaty społecznej, a osoba z gorszym wykształceniem jest źle traktowana przez znajomych lub niezapraszana na spotkania.

Jest to niesprawiedliwe, ponieważ obecnie często wykształcenie nie przekłada się na wysokość zarobków. Zdarza się, że osoby z tytułem doktora zarabiają mniej niż osoby, mające własną działalność, np. warsztat naprawczy lub stolarnię.

2.3. Związek z osobą o niższym prestiżu społecznym

Mezalians ten przypomina związek z osobą o gorszym wykształceniu. Rodzaj ten dotyczy między innymi związków lekarza i kierowcy, prawnika i dziewczyny z domu dziecka czy nauczycielki i mechanika samochodowego. Często obie rodziny są niezadowolone i uważają, że zakochani zupełnie do siebie nie pasują i są z tzw. innych światów.

2.4. Związek z osobą niepełnosprawną

Mezaliansem można określić również związek osoby zdrowej z osobą niewidomą, poruszającą się na wózku inwalidzkim lub całkowicie sparaliżowaną. Niestety niektórzy uważają, że osoby chore nie potrzebują miłości, nie powinny zakładać rodziny ani posiadać dzieci. Zwykle jednak osoby z niepełnosprawnością są bardzo wrażliwe, uczciwe i mają inne podejście do życia, ze względu na trudne doświadczenia.

2.5. Związek z cudzoziemcem

Niektórzy sądzą, że relacja emocjonalna z osobą z innej kultury lub religii jest mezaliansem. Głównie uważają tak ludzie, którzy wartościują przynależność do danego narodu czy wyznania. Od wielu lat mieszane związki są coraz częściej spotykane i nie są już tak zaskakujące jak kiedyś.

2.6. Związek celebryty z kimś spoza branży

Spory rozgłos zyskują związki celebrytów z osobami, które prowadzą zwyczajne życie. Zwykle fani i bliscy osoby znanej są zaskoczeni, ponieważ sądzili, że piosenkarz, aktor czy tancerz zwiąże się z kimś z tej samej branży.

2.7. Związek członka rodziny królewskiej z kimś spoza niej

Ten rodzaj mezaliansu może wydarzyć się w krajach, w których na czele państwa stoi król lub królowa. Znane przypadki mezaliansu to związek księcia Karola z Dianą Spencer, a także księcia Harry'ego i Meghan Markle.

Zobacz także:

3. Czy warto angażować się w mezalians?

Zwykle osoby, które chcą ze sobą być nie widzą różnic między sobą. Temat mezaliansu pojawia się po przedstawieniu wybranka lub wybranki rodzinie i znajomym. Najczęściej starsze osoby mają problem z zaakceptowaniem gorszego wykształcenia, niższych zarobków czy pochodzenia.

Mówi się, że prawdziwa miłość przetrwa wszystko, ale dla wielu osób aprobata rodziny jest najważniejsza. Nieustanne przytyki i niemiłe komentarze mogą okazać się zbyt trudne w codziennym życiu.

Szczególnie przykro jest niezaakceptowanej osobie, która słyszy, że jej uczucia są nieszczere, zależy jej jedynie na pieniądzach czy majątku. Wszystkie sytuacje wprowadzają nerwową atmosferę i często przykładają się do rozpadu relacji.

Warto jednak początkowo spróbować przekonać rodzinę czy znajomych, spokojnie z nimi porozmawiać i spróbować rozwiązać ten konflikt. Możliwe jest oczywiście trwanie w związku bez wsparcia innych, ale wymaga to dużej siły psychicznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza