Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Metoda McKenziego - na czym polega, ćwiczenia

Metoda McKenziego to nietypowy sposób leczenia bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego wyróżnia się na tle innych metod tym, że jej celem je wyeliminowanie przyczyny bólu kręgosłupa, a nie, tak jak w przypadku innych metod leczenia, uśmierzenie bólu. Terapia metodą McKenziego przynosi daje stałe efekty, a ból kręgosłupa już nie jest dla nas problemem. Na czym polega ta innowacyjna metoda leczenia?

Zobacz film: "Ćwiczenia stabilizacyjne"

spis treści

1. Metoda McKenziego - na czym polega?

Metoda McKenziego leczy przede wszystkim zespoły bólowe kręgosłupa. Nie jest to jednak standardowa metoda leczenia bólów kręgosłupa, bowiem jej cel to usunięcie przyczyny bólu kręgosłupa i zapobieganie nawrotom dolegliwości bólowych.

Metoda McKenziego daje nam skuteczne ćwiczenia przeciw bólom kręgosłupa, dzięki którym pozbędziemy się przede wszystkim samych przyczyn bólu. Metoda McKenziego jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia problemów z kręgosłupem.

Metoda opracowana została przez fizjoterapeutę Robina McKenziego i przeznaczona jest dla osób zmagających się z wypadaniem dysku czy utrzymaniem prawidłowej postawy i cierpiących z tego powodu na dolegliwości bólowe. Metoda McKenziego polega na diagnozie przyczyny bólu, a następnie wykonywaniu ćwiczeń, które ten ból wyeliminują.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

2. Metoda McKenziego - ćwiczenia

Jednym z elementów metody McKenziego są ćwiczenia na ogólne bóle kręgosłupa, które stosować mogą wszystkie osoby zmagające się z bólem pleców.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 1.

Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej, na brzuchu. Ramiona układamy wzdłuż naszego ciała i obracamy głowę w dowolną stronę. W tej pozycji rozpoczynamy ćwiczenie od zaczerpnięcia kilku głębokich oddechów.

Rozluźniamy się całkowicie przez dwie lub trzy minuty, starając się z pełną świadomością usunąć wszystkie napięcia mięśni w dolnej partii pleców, a także bioder oraz kończyn dolnych. To rozluźnienie pomoże nam zlikwidować wszelkie zniekształcenia, które mogą znajdować się w stawach naszego kręgosłupa. Ćwiczenie to należy wykonywać na początku każdej sesji ćwiczeń.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 2.

Pozostajemy w tej samej pozycji co w ćwiczeniu 1. Łokcie umieszczamy pod barkami i opieramy się na przedramionach. Ćwiczenie rozpoczynamy, tak jak w przypadku ćwiczenia pierwszego, od zaczerpnięcia kilku głębokich oddechów. Następnie całkowicie rozluźniamy dolne partie bioder, nóg i pleców. W tej rozluźnionej pozycji pozostajemy przez dwie lub trzy minuty. Za pomocą tego ćwiczenia leczymy bóle krzyża.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 3.

Wciąż leżymy na brzuchu, dłonie umieszczamy pod barkami tak, jakbyśmy chcieli wykonać "pompkę". Prostujemy ramiona w łokciach i wypychamy górną część ciała w górę tak wysoko, jak pozwala nam na to ból. Podczas wykonywania tej czynności całkowicie rozluźniamy miednicę, biodra i nogi, pamiętamy o regularnym oddechu. Dolne partie ciała relaksujemy i trzymamy w bezwładzie, pozycję utrzymujemy przez jedną lub dwie sekundy.

Metoda McKenziego - ćwiczenie 4.

Stajemy z plecami wyprostowanymi w lekkim rozkroku, dłonie umieszczamy na wysokości talii z palcami skierowanymi w dół. Następnie wyginamy tułów możliwie jak najdalej w tył i pozycję tą utrzymujemy przez sekundę lub dwie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza