Trwa ładowanie...

Menopauza a ryzyko chorób serca (WIDEO)

Zobacz film: "Menopauza a ryzyko chorób serca"

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Dojrzałe panie muszą szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Dlaczego? Wyjaśnia profesor Wojciech Drygas.

Warto powiedzieć, że u kobiet sytuacja jeśli chodzi o czynniki ryzyka zmienia się niekorzystnie po wystąpieniu menopauzy. Mianowicie naturalne estrogeny w organizmie młodszych kobiet są czynnikiem ochronnym.

W związku z tym zawały serca zdarzają się u kobiet do okresu menopauzy znacznie rzadziej niż u mężczyzn. Natomiast później w okolicach powiedzmy, tam 50 czy 55 roku życia, kiedy ustępuje to ochronne działanie estrogenów, niestety ryzyko wzrasta.

W dodatku jeszcze w tym okresie czasu kobiety na ogół tyją, z reguły są niestety mało aktywne fizycznie, czasami palą papierosy i wtedy szansa wystąpienia choroby niedokrwiennej serca czy zawału serca znacznie wzrasta. Także w najstarszych grupach wiekowych częstość występowania zawału serca i poważnych chorób serca jest większa u kobiet niż u mężczyzn.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza