Trwa ładowanie...

Mel Gibson

Mel Gibson jest bardzo popularnym amerykańskim aktorem i reżysertem. Występował między innymi w takich filach jak Mad Max, Bunt na Bounty czy Zabójcza broń. Wyprodukował i wyreżyzserował równiez takie filmy jak Pasja czy Apocalypto. W 1996 roku Mel Gibson otrzymał dwa Oscary za film Braveheart. Waleczne serce. Niedawno odbyła się premiera nowego filmu Mela Gibsona, "Przełęcz ocalonych". Przy tej okazji aktor i reżyser postanowił opowiedzieć o swoim nałogu – uzależnieniu od alkoholu.

spis treści

1. Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem - wyznanie aktora

Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem w 2006 roku, po tym, kiedy został zatrzymany za jazdę pod wpływem. Od tej pory wielokrotnie był na odwyku, jednak dziś wydaje się, że Mel Gibson poradził sobie z tymi trudnościami. Znane są jego liczne ekscesy – oprócz tego, że kierował samochodem w stanie nietrzeźwości, bił swoją kochankę, maltretował jej syna i zaatakował fotografa.

Zobacz film: "Gibson zapewnia: "Przez ostatnie 10 lat wydobrzałem. Alkohol w niczym nie pomaga!""

Mel Gibson postanowił naprawić swój zrujnowany wizerunek i przeszedł kurs radzenia sobie z gniewem. Wziął też udział w sesji terapeutycznej oraz stosował leki uspakajające.

W czasie premiery wyreżyserowanego przez siebie filmu "Przełęcz ocalonych", filmu opowiadającego o walkach na Pacyfiku, Mel Gibson zdecydował się na zaskakujące wyznanie. „To inspirująca historia człowieka, który naprawdę istniał. Na 54 stronie scenariusza zacząłem płakać. Naprawdę mnie to dotknęło. To opowieść godna przedstawienia” – mówi Mel Gibson o swoim najnowszym filmie.

Dziwne uzależnienia gwiazd
Dziwne uzależnienia gwiazd [10 zdjęć]

Katy Perry przyznaje się do niezwykłej dbałości o swoje zęby. Ogólnie nie ma w tym nic dziwnego, jednak

zobacz galerię

To pierwszy film, jaki wyreżyserował od 10 lat. W czasie konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zapytał twórcę, jak się zmienił przez ten czas. „Trzeźwość pomogła mi wszystko przewartościować. Uwierzcie mi, alkohol w niczym nie pomaga” – powiedział o swoim uzależnieniu.

2. Mel Gibson przyznał, że ma problemy z alkoholem - najczęstsze przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm dotyka ludzi ze wszystkich grup społecznych. Powodami nadużywania  alkoholu mogą być:

  • specyficzne właściwości organizmu, które zwiększają ryzyko popadnięcia w ten nałóg,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki psychologiczne (alkohol pozwala „uciec” od problemów),
  • wychowanie (ryzyko alkoholizmu zwiększa patologiczna rodzina, wadliwy system szkolny, alkoholizm w rodzinie),
  • czynniki socjologiczne (szybkie przemiany społeczne, zmiany cywilizacyjne, rozwój techniki).

Zobacz także

Jak sobie można radzić z tym problemem? Na pewno nie wolno go bagatelizować. Alkoholizm to choroba, którą się leczy. Podstawowym sposobem jest psychoterapia. Można ją wspomóc środkami farmakologicznymi – jeżeli pacjent odczuwa silne objawy psychofizyczne nadużywania alkoholu (na przykład zatrucie alkoholowe, alkoholowy zespół absencyjny), trzeba przeprowadzić detoksykację.

Najdłużej stosowanym środkiem farmakologicznym jest Disulfiram (Esperal). Wymusza on czasową abstynencję, ponieważ połączenie tej substancji z alkoholem powoduje zatrucie organizmu kwasem octowym.

Innym sposobem jest lek Akamprozad. Jest stosowany zawsze razem z psychoterapią.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza