Trwa ładowanie...

Medytacja może być bardziej skuteczna w leczeniu bólu niż mocne leki przeciwbólowe, w tym morfina

Naukowcy odkryli, że już godzina medytacji może zmniejszyć ból nawet o połowę oraz mieć długotrwały efekt. Medytacja zdaje się uspokajać obszary mózgu odpowiedzialne za ból, jednocześnie wspomagając te, które odpowiadają za radzenie sobie z nieprzyjemnymi bodźcami.

Rodzaje medytacji
Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce,

zobacz galerię

1. Medytacja skuteczniejsza niż leki?

W badaniach wzięło udział 15 zdrowych osób, które nigdy wcześniej nie medytowały. Uczestniczyły one w 20-minutowych zajęciach, aby nauczyć się techniki medytacynej związanej ze skupianiem uwagi. Zwraca się tu szczególną uwagę na oddech oraz pozbycie się rozpraszających myśli i emocji.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zarówno przed, jak i po treningu medytacyjnym zbadano aktywność mózgu uczestników badania. Podczas przeprowadzania rezonansu do nóg uczestników przytwierdzono urządzenie grzewcze, które osiągało temperaturę ok. 49 st. C przez 5 minut. Taka temperatura jest dla większości ludzi bolesna.

Wyniki rezonansów zebrane po medytacji pokazały, że wskaźniki bólu uczestników zmniejszyły się od 11 do nawet 93 proc. Co więcej, medytacja zmniejszyła aktywność mózgu w obszarze biorącym udział w wytwarzaniu uczucia, skąd pochodzi ból.

Rezonansy przeprowadzone przed medytacją pokazały, że obszary te były bardzo aktywne.

Jednak uczestnicy medytujący podczas eksperymentu nie wykazali aktywności mózgu w tym obszarze. Badania pokazały też, że medytacja zwiększyła aktywność tam, gdzie mózg magazynuje doświadczenie bólu oraz tworzy mechanizmy radzenia sobie z nim.

Efekty były znaczące – o około 40 proc. zmniejszyła się intensywność bólu oraz o 57 proc. odczucie, że jest on nieprzyjemny. Eksperci są zdania, że medytacja wywołuje znacznie większe ograniczenie bólu nawet w porównaniu z morfiną i innymi lekami przeciwbólowymi, które zwykle zmniejszają wskaźniki o około 25 proc. Naukowcy uważają, że medytacja ma wielki potencjał w leczeniu klinicznym, ponieważ osiagnięto świetne wyniki przy bardzo małej ilości treningu medytacyjnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza