Trwa ładowanie...

Hemochromatoza. Objaw, który zwiastuje chorobę

Podejrzewasz reumatoidalne zapalenie stawów? Chcesz poznać przyczynę dotkliwego bólu? Hemochromatoza, która polega na nadmiernym gromadzeniu się żelaza w organach i tkankach, m.in. właśnie stawach, jest jednym z możliwych powodów twoich problemów. Dowiedz się, jakie są inne objawy tej choroby i jak ją rozpoznać.

1. Coraz więcej chorych na hemochromatozę

Hemochromatoza może dotyczyć ponad 3,8 miliona Polaków. Aż tyle osób posiada w genach minimum jedną mutację z tych, które odpowiadają za to schorzenie. Tymczasem nieleczona hemochromatoza może być bardzo niebezpieczna – nie tylko uszkadza organy (łącznie ze stawami), ale też podwyższa ryzyko pojawienia się nowotworu wątroby aż 200-krotnie. W jaki sposób? Hemochromatoza wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem żelaza. Po jego spożyciu czy dostarczeniu z suplementami zostaje ono odłożone w tkankach, zaburzając ich pracę.

Zobacz film: "Olej, który nasila ból stawów"

Sprawdź koniecznie:

Filip Chajzer: To uzależnia, ale warto zaryzykować

2. Bóle stawów i inne objawy hemochromatozy

Uszkodzenia prowadzą do nieprzyjemnych i szkodliwych objawów, z których pierwsze to m.in.: bóle i zwyrodnienia stawów, zmęczenie, bóle brzucha, podwyższony poziom żelaza we krwi czy powiększenie wątroby. Późniejsze powikłania to przede wszystkim nadciśnienie, cukrzyca, wczesna menopauza, spadek libido, zaburzenia rytmu serca, problemy z potencją, niepłodność czy plamy pigmentacyjne na skórze. Jedną z najpoważniejszych komplikacji jest marskość wątroby. Hemochromatozę diagnozuje się za pomocą badania genetycznego, dlatego nie zwlekaj z jego realizacją. Jeśli badania krwi wykryją zbyt wysoki poziom żelaza, a do tego masz nieprzyjemne objawy (np. bóle stawów), test DNA najlepiej wykonaj od razu.

Im szybciej postawiona zostanie prawidłowa diagnoza, tym łatwiej będzie uniknąć dalszych powikłań. Co więcej, nieleczona hemochromatoza podwyższa ryzyko śmierci o 60 proc. i to jedynie przez 5 lat. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej hemochromatozy, podejrzewając np. reumatoidalne zapalenie stawów. Średni czas diagnostyki tego schorzenia to aż 10 lat. Test DNA w kierunku mutacji genu HFE jest jedynym sposobem na szybkie postawienie jednoznacznej diagnozy.

Sprawdź koniecznie:

Czy można pomóc swoim stawom poprzez zażywanie suplementów?

3. Na czym polega leczenie hemochromatozy?

To głównie upuszczanie krwi, na początku raz, dwa razy w tygodniu, a potem co kilka miesięcy. Dzięki niemu można ustabilizować stężenie tego pierwiastka we krwi. Jeśli żelazo wyrządzi nieodwracalne szkody, może być potrzebny np. przeszczep wątroby. Szybka diagnoza to możliwość szybkiego wdrożenia leczenia, a co za tym idzie uniknięcia niebezpiecznych powikłań i poprawy jakości życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Niebezpieczne choroby wątroby

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza