Trwa ładowanie...

Ludzie z genami neandertalczyków trzykrotnie bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19

Naukowcy wskazują na kolejny czynnik, który może zwiększać podatność niektórych osób na ciężki przebieg choroby COVID-19. Chodzi o konkretny wariant genu odziedziczonego po naszych przodkach – neandertalczykach. Osoby, które go mają, mogą być trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie ostrej niewydolności oddechowej.

1. Geny neandertalczyków mają znaczenie w przebiegu COVID-19

"Warianty genów, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach - neandertalczykach, mogą być związane z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 wywołanej przez SARS-CoV-2" – informują naukowcy na łamach "Nature". Badacze wykazali, że warianty genów znajdujących się na chromosomie 3 mają wpływ na wystąpienie ciężkich objawów COVID-19 u osoby, która je posiada.

"To uderzające, że genetyczne dziedzictwo przejęte od neandertalczyków ma tak tragiczne konsekwencje w trakcie trwającej pandemii" – komentuje prof. Svante Paabo, kierownik badań z Uniwersytetu Technologicznego na Okinawie.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

2. Trzykrotnie większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

By dowieść swoich tez, naukowcy z uniwersytetu w Okinawie zbadali ponad trzy tysiące ludzi, w tym pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich objawów COVID-19, jak również pacjentów, którzy przechodzili chorobę łagodniej.

Obszar genowy zidentyfikowany na trzecim chromosomie jest bardzo długi, tworzy go bowiem ponad 49 tys. par zasad. Warianty genetyczne odpowiedzialne za większą podatność na COVID-19 są ze sobą powiązane. Jeżeli pacjent ma jeden z nich, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że będzie miał również wszystkie 13. Naukowcy zauważyli, że warianty genetyczne pochodzą od neandertalczyków w wyniku krzyżowania się z nimi. Podczas analiz genetycznych wykluczono, że ich źródłem mógł być wspólny ewolucyjny przodek obu podgatunków, który żył ok. 550 tys. lat temu.

Badaczom udało się zatem dowieść, że u pacjentów, którzy odziedziczyli neandertalskie warianty genów, zachodzi trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19, głównie poważnej niewydolności oddechowej.

Warto wiedzieć, że warianty genowe, o których mowa, nie są równomiernie rozmieszczone w populacji. Na przykład w Południowej Azji połowa populacji jest ich nosicielami, zaś w Azji Wschodniej w ogóle nie występują. Oznacza to, że mieszkańcy tego pierwszego obszaru są bardziej narażeni na cięższy przebieg COVID-19.

Zobacz także: Nowy typowy objaw COVID-19 u seniorów. Naukowcy apelują do opiekunów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Fugura woskowa neandertalczyka
Fugura woskowa neandertalczyka (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza