Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Masturbacja może zmniejszać ryzyko raka prostaty

Najnowsze badania dowodzą, że regularne wspołżycie seksualne wiąże się z niższym ryzykiem raka prostaty. Naukowcy twierdzą jednak, że takie same wyniki mogą odnosić się do mężczyzn, którzy się masturbują.

 

U kobiet mało aktywne życie seksualne nie jest tak groźne, gdyż szyjka macicy kobiet jest otwarta, dzięki czemu bakterie mogą być wypłukiwane.

 

W okresie Bożego Narodzenia,  w którym samotne osoby mogą czuć się przygnębione, może być to skuteczny sposób zwalczania depresji.

Ponadto, sprawianie sobie przyjemności seksualnych może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka innych nowotworów i cukrzycy.

Masturbacja mężczyzn może obniżać ryzyko raka prostaty
Masturbacja mężczyzn może obniżać ryzyko raka prostaty (123rf)

Pomimo udowodnionych naukowo korzyści zdrowotnych, pogłoski o tym, że masturbacja może powodować osłabienie wzroku lub powodować niepłodność może obniżyć uczucie przyjemności.

Jeśli chodzi o kobiety, masturbacja może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych, jak twierdzą eksperci.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney tłumaczą to tym, że dzieje się tak dlatego że szyjka macicy otwiera się za każdym razem, gdy zostaje pobudzona.

"Wybrzuszenia rozciągają się do szyjki macicy, co umożliwia cyrkulację płynu, dzięki czemu płyny pełne bakterii obecne w szyjce macicy są wypłukiwane" – tłumaczą naukowcy. Inne badania wykazały, że mężczyźni, którzy regularnie uprawiają seks wykazują niższe ryzyko raka prostaty.

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że najbardziej aktywni seksualnie mężczyźni mieli mniejsze ryzyko zachorowania na tę potencjalnie śmiertelną chorobę.

Naukowcy wierzą, że ich odkrycia mogą zostać wyjaśnione przez to, że dzięki wydzielaniu większych ilości nasienia, wypłukiwane są potencjalnie rakotwórcze toksyny.

Jednak wyniki te mogą być również odnosić się  do mężczyzn, którzy masturbują się w zaciszu własnego domu.

Inni naukowcy odkryli, że podniecenie seksualne może pomóc w zapobieganiu depresji.

ZOBACZ TAKŻE

Masturbacja a depresja

Endorfiny są wytwarzane podczas masturbacji, co powoduje wzrost poziomu kortyzolu - hormonu powodującego pobudzenie układu odpornościowego.

Jednak wiele osób twierdzi, że częste masturbacje mogą powodować zmniejszenie własnego odczucia atrakcyjności. Naukowcy przeprowadzili badanie w 2003 roku, które mówiło o tym, że mężczyźni nie masturbowali się przez siedem dni, po czym mieli oni wyższy poziom testosteronu. Dowody wyników tych badań nie są jednak wystarczające.

Lekarze jednak zwracają uwagę na to, że masturbacja mężczyzn może sprzyjać powstawaniu infekcji dróg moczowych, zwłaszcza gdy warunki higieniczne nie są do końca przyjazne. Jednak jest to naturalny proces ulgi fizjologicznej i jest jak najbardziej zgodny z naturą człowieka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza