Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Masturbacja - charakterystyka, wpływ na organizm. Masturbacja u dzieci

Masturbacja, czyli onanizm, to powszechne zjawisko, także w przypadku osób, które prowadzą udane życie seksualne ze swoim partnerem. Masturbacja pomaga rozładować stres i napięcie dnia codziennego, jest także świetną formą gry wstepnej. Wokół masturbacji pojawiło się mnóstwo kontrowersji, a także mitów. Warto wiedzieć, co faktycznie jest prawdą na temat masturbacji.

Zobacz film: "Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?"

spis treści

1. Jak masturbacja wpływa na organizm

Wiele osób zastanawia się, czy masturbacja (onanizm) jest zła i stanowi dowód na niedojrzałość psychiczną i słaby charakter. Jednak masturbacji nie należy rozpatrywać w kategoriach „zła” lub „grzechu”. Jest to zupełnie normalne zachowanie, pod warunkiem, że nie staje się dewiacją, patologią czy uzależnieniem.

U wielu młodych ludzi masturbacja (onanizm) to doskonały sposób na rozładowanie lęków i napięć, co niestety nie jest pożądanym zachowaniem i może bardzo niekorzystnie wpłynąć na późniejsze życie seksualne takiej osoby. Masturbacja (onanizm) powinna służyć do rozładowania napięcia wyłącznie erotycznego, a nie nerwowego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Należy także uważać, aby masturbacja nie stała się jedyną formą seksu. Udany stosunek to nie tylko gimnastyka, ale i sposób na wyrażanie bliskości z drugą osobą. To, w jaki sposób się masturbujesz, może zaważyć na przyszłych kontaktach seksualnych. Szczególnie dotyczy to kobiet. Jeżeli na przykład pobudzasz się strumieniem wody pod prysznicem, zawsze w ten sam sposób, odruch ten może się utrwalić (zespół Havelock-Ellisa). Oznacza to, że tylko za pomocą dokładnie takiej samej stymulacji możliwe jest osiągnięcie orgazmu.

Partnerowi będzie niezwykle trudno zapewnić Ci zbliżone doznania. Poza normę wykracza także sytuacja, kiedy masturbacja staje się uzależnieniem. Zabiera coraz więcej czasu i jest przedkładana nad kontakty z drugim człowiekiem. Zaburzeniem jest kompulsywne onanizowanie się. Masturbacja nie służy wtedy rozładowaniu napięcia seksualnego, ale ma charakter nerwicowy. Dana osoba w ten sposób radzi sobie z niepokojami i lękami.

2. Korzyści z onanizowania się

Nieznajomość własnego ciała i jego reakcji jest najczęstszą przeszkodą w osiągnięciu orgazmu. Trening masturbacyjny jest czasami zalecany pacjentom jako droga do przyjęcia swojej seksualności jako czegoś dobrego, naturalnego, odbierania przyjemności bez poczucia winy i wstydu.

Uwaga poświęcana własnemu ciału pozytywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Poza tym ćwiczenie mięśni dna miednicy w czasie masturbacji wpływa pozytywnie na odczucia seksualne kobiety. Mężczyzna poznając za pomocą masturbacji swoje reakcje seksualne, może lepiej panować nad momentem osiągania orgazmu. Jest to wykorzystywane w terapii wytrysku przedwczesnego. Onanizm jest również ważny u starszych kobiet, gdyż nawilża pochwę, likwiduje ból spowodowany suchością i przyczynia się do przedłużenia okresu seksualnej aktywności

Zalety masturbacji (onanizmu) :

 • Ułatwia zasypianie poprzez rozładowanie napięcia.
 • Jest to doskonały substytut bezpiecznego seksu.
 • Można skupić się tylko na sobie i sprawianiu sobie przyjemności.
 • Jest to zajęcie, które poprawia ukrwienie skóry.
 • Częsta, ale zarazem kontrolowana masturbacja pomaga łatwiej osiągać orgazm.
Masturbacja - ilustracje
Masturbacja - ilustracje [3 zdjęcia]

Masturbacja polega na pobudzaniu własnych narządów płciowych bez udziału (lub przy biernym udziale) partnera.

zobacz galerię

Dla wielu osób masturbacja to wciąż wstydliwy temat. Nawet jeśli masturbują się regularnie, mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Zupełnie niepotrzebnie. Masturbacja, jeśli nie przybiera formy dewiacji, to świetne ćwiczenie w poznawaniu swojego ciała.

3. Masturbacja u dzieci

Masturbacja u dzieci często wzbudza niepokój rodziców. Pierwszą masturbacje można zaobserwować już u kilkulatków. Jest to normalny proces poznawczy u dzieci i nie wiąże się z rozładowaniem emocji na tle seksualnym. W wieku 3-4 lat wzrasta zainteresowanie własnym ciałem i trwa do około 6. roku życia. Potem następuje przerwa, aż do 11-12 roku życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Wyróżnia się trzy rodzaje masturbacji dziecięcej:

 • Rozwojowa – wynika z zainteresowania dziecka własnym ciałem. Dzieci wkładają między nogi poduszki, bawią się genitaliami lub zaciskają uda. Jest to naturalny proces stanowiący jeden z etapów rozwoju dzieci;
 • Eksperymentalna – tego typu masturbacja może być niebezpieczna. Dzieci używają do masturbacji przedmiotów, którymi mogą wyrządzić sobie krzywdę np. długopisów;
 • Instrumentalna – wykonywana w celu rozładowania niespełnionych, innych potrzeb np. brak uwagi lub poczucia bezpieczeństwa. Dziecko masturbujące się skupia na sobie uwagę, może to wystąpić także w miejscach publicznych.

Jak zatem powinniśmy zareagować? Nie należy krzyczeć ani wywoływać poczucia winy lub wstydu. Tego typu działania mogą zaburzyć przyszły rozwój psychoseksualny dziecka. Złym rozwiązaniem jest także unikanie tematu. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań dziecko nie zrozumie, że w pewnych przypadkach nie wypada tego robić. Bardzo istotna jest spokojna rozmowa, w której uświadomimy, że w takim zachowaniu nie ma nic złego. Warto wtedy podkreślić, że nie wypada tego robić w miejscach publicznych lub przy innych osobach.

Jeśli dziecko zaczyna wybierać nowe metody i miejsca onanizowania, należy zastanowić się co może być powodem tego typu zachowania oraz czy można temu samodzielnie zaradzić. Pomóc może spędzanie większej ilości czasu z dzieckiem i rozmowa. W przypadku, gdy tego typu działania nie pomagają, należy udać się do dziecięcego psychologa.

4. Mity na temat masturbacji

Wokół masturbacji (onanizmu) pojawił się szereg mitów, jak np.:

 • Masturbację należy leczyć - absolutnie nie jest to żadna choroba ani zaburzenie psychiczne. Prawdą jest jednak to, że jeśli masturbujemy się często i obsesyjnie, możemy doprowadzić do uzależnienia. Wówczas konieczna będzie wizyta u specjalisty - psychologa lub seksuologa.
 • Masturbacja nie może zaszkodzić - jeśli do masturbacji używa się prądu elektrycznego, gumek do zaciskania nasady członka, podwieszania się lub używania do tego przedmiotów innych niż gadżety erotyczne, masturbacja może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
 • Każdy mężczyzna się masturbuje - niektórzy świadomie rezygnują z masturbacji, jest to najczęściej związane z przekonaniami religijnymi.
 • Masturbacja u kobiet prowadzi do niepłodności, a u mężczyzn do impotencji - jest to zupełnie nieprawda, nawet częsta masturbacja nie doprowadzi do kłopotów z płodnością ani nie zaburzy erekcji.
 • zbyt częsta masturbacja wywołuje raka prostaty u mężczyzn - nie ma badań, które miałyby potwierdzić taką zależność.
 • Orgazm w czasie masturbacji jest niemożliwy do osiągnięcia - wręcz przeciwnie, masturbacja u kobiet może przynieść im więcej satysfakcji niż tradycyjny stosunek. Ma to związek z orgazmem łechtaczkowym. Ponadto kobieta masturbująca się poznaje swoje ciało, co bardzo jej pomaga w uzyskaniu orgazmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza