Trwa ładowanie...

Maść na stłuczenia - czym są stłuczenia, maść z heparyną, maść z nagietkiem, arnikowa, Altacet żel

Maść na stłuczenia to wyrób medyczny, stosowany w przypadku zamkniętego uszkodzenia wewnętrznej struktury tkanki. Wśród najpopularniejszych maści na stłuczenia możemy wymienić: maść arnikową, maść z zawartością heparyny, maść z nagietkiem. Wielu pacjentów sięga także po popularny Altacet żel.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Czym są stłuczenia?

Stłuczenia to nic innego jak obrażenia, spowodowane tępymi urazami mechanicznymi. Uszkodzenia tkanek podskórnych mają charakter zamknięty. U osoby ze stłuczeniami, nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Istotą stłuczenia jest zgniecenie komórek oraz rozerwanie włókien substancji międzykomórkowej. Stłuczenia objawiają się również uszkodzeniem naczyń oraz nerwów.

Stłuczenia charakteryzują się:

 • opuchlizną (obrzęk jest wynikiem uszkodzenia tkanek znajdujących się pod skórą),
 • występowaniem krwiaków, siniaków w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych,
 • występowaniem otarć naskórka (nie u każdego występuje ten objaw),
 • wzmożoną ciepłotą skóry w miejscu stłuczenia,
 • bolesnością samoistną i uciskową,
 • upośledzeniem funkcji stłuczonej tkanki,
 • podniesioną wrażliwością na dotyk.

Stłuczenia mogą mieć łagodny lub bardziej dotkliwy przebieg. Uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także zgniecenie komórek oraz rozerwanie włókien substancji międzykomórkowej w obrębie kolan czy żeber, może znacznie utrudnić wykonywanie codziennych zajęć.

Zobacz także:

2. Maść na stłuczenia z heparyną

Maść na stłuczenia z heparyną zwalcza stan zapalny, a także wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. W składzie preparatu znajduje się substancja czynna o nazwie heparyna. Związek ten występuje naturalnie w ludzkim organizmie.

Heparyna powstaje w komórkach tucznych, m.in. w jelitach, płucach, sercu czy wątrobie. Hamuje krzepnięcie krwi. Maść z heparyną przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Głównym wskazaniem do jej stosowania są obrzęki, stłuczenia oraz podskórne krwiaki. Może być stosowana także przez pacjentów z żylakami kończyn dolnych. Maść z heparyną wykorzystuje się również w leczeniu blizn.

To musisz wiedzieć

3. Maść na stłuczenia z nagietkiem

Maść na stłuczenia z nagietkiem może być stosowana na krwiaki i obrażenia, spowodowane tępymi urazami mechanicznymi. Maść nagietkowa wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Stłuczenia to nie jedyny powód, dla którego pacjenci sięgają po maść z nagietkiem. Wśród innych wskazań wymienić należy: odmrożenia, odleżyny, problemy skórne, takie jak trądzik i krostki, oparzenia, zajady czy odciski. Warto nadmienić, że maść nagietkowa może być używana przez osoby z każdym rodzajem cery.

4. Maść na stłuczenia arnikowa

Maść na stłuczenia arnikowa zawiera w swoim składzie wyciąg z kwiatostanu arniki łąkowej (Arnica chamissonis). Preparat działa ochronnie na naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran, wykazuje właściwości przeciwobrzękowe. Ponadto maść na stłuczenia z arniką zmniejsza stan zapalny. Wskazaniem do stosowania maści z wyciągiem z kwiatostanu arniki łąkowej są: siniaki, obrzęki, skręcenia z obrzękiem pourazowym, dolegliwości reumatyczne, rany po ukąszeniu owadów. Maść należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

5. Maść na stłuczenia Altacet żel

Maść na stłuczenia o nazwie Altacet żel to produkt, który cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. W składzie preparatu znajduje się substancja czynna o nazwie octanowinian glinu. Altacet żel skutecznie zmniejsza stan zapalny i redukuje obrzęki. Dodatkowo, wykazuje działanie przeciwbólowe i ściągające. Pomocnicze substancje leku wykazują działanie chłodzące i znieczulające. Preparat przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego na skórę w przypadku: stłuczeń, obrzęków stawowych oraz pourazowych, obrzęków powstałych na skutek oparzeń I stopnia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza