Trwa ładowanie...

Martwica – objawy, leczenie, profilaktyka

Martwica funkcjonuje również pod nazwą zgorzel, albo nekroza. Jest to choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. W ostrych stanach chorobowych zgorzel może powodować wstrząs, a nawet niewydolność innych narządów, zdarzały się przypadki, w których nieleczony zgorzel prowadził do zgonu pacjenta. Martwica jest niebezpieczną chorobą powodującą nieodwracalne skutki w organizmie, dlatego warto znać objawy, jakie schorzenie może wywołać.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy martwicy

Martwica może się pojawić w wyniku urazów. Dokładnie jest to obumieranie tkanek w miejscu uszkodzenia. Nekroza, czyli martwica powstaje na skutek braku dopływu krwi do uszkodzonych tkanek, a w innej odmianie choroby do rany dostają się bakterie, które powodują niszczenie tkanek. W jakich przypadkach może się pojawić martwica? Nekroza jest diagnozowana przy oparzeniu lub odmrożeniu skóry, przy zmiażdżeniu, ale również w sytuacji, kiedy są niewłaściwie leczone i pielęgnowane odleżyny.

Martwica występuje w trzech rodzajach: suchym, mokrym i gazowym
Martwica występuje w trzech rodzajach: suchym, mokrym i gazowym

Martwica występuje w trzech rodzajach: suchej, mokrej i gazowej. Martwica sucha jest to odmiana najmniej inwazyjna, ponieważ przebiega bez zakażenia bakteriami. Jednak, kiedy jest nieprawidłowo leczona może przejść w odmianę mokrą. Odmiana choroby mokra przebiega z infekcją bakteryjną, podobnie jak najrzadziej spotykana martwica gazowa. Martwica objawia się oczywiście zmianami skórnymi, ale w przebiegu może pojawić się także obrzęk, ból i świąd skóry. W ostatnim stadium bardzo często dochodzi do zaniku czucia w obrębie uszkodzonego miejsca. Inne objawy, które mogą się pojawić to sączenie się powstałych ran, podwyższona temperatura.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie martwicy

Oczywiście diagnoza nie jest trudna, ponieważ martwica i jej objawy są łatwe do rozpoznania, ale czasem stan pacjenta wymaga dodatkowych potwierdzających schorzenie badań. Najważniejszym badanie w przypadku martwicy mokrej i gazowej jest analiza bakterii, która doprowadziła do zakażenia. Jest to badanie, które pomoże w doborze antybiotyku.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,

zobacz galerię

Zaraz po urazie rana powinna być odpowiednio oczyszczona. Dermatolog oczyszcza brzegi rany, aby usunąć ewentualne ciała obce. Jeśli badanie potwierdzi tkanki martwicze i zakażenie bakteryjne może być konieczna operacja chirurgiczna. Rodzaj leczenia zależy przede wszystkim od stanu pacjenta i stadium zakażenia. Jeśli leczenie rozpocznie się zbyt późno może dojść do poważnych powikłań.

3. Ryzyko nekrozy

Zwiększone ryzyko zachorowania występuje w przebiegu niektórych chorób. Większe prawdopodobieństwo nekrozy zauważa się u osób chorych na miażdżycę, cukrzycę, ale także przy zaburzeniach układu krwionośnego. Większą ostrożność powinny również zachować osoby starsze, o osłabionej odporności czy z wysokim poziomem cholesterolu. Jednak przy każdej zmianie w obrębie powstałej rany należy udać się do lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza