Martwica – objawy, leczenie, profilaktyka
Martwica funkcjonuje również pod nazwą zgorzel, albo nekroza. Jest to choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. W ostrych stanach chorobowych zgorzel może powodować wstrząs, a nawet niewydolność innych narządów, zdarzały się przypadki, w których nieleczony zgorzel prowadził do zgonu pacjenta. Martwica jest niebezpieczną chorobą powodującą nieodwracalne skutki w organizmie, dlatego warto znać objawy, jakie schorzenie może wywołać.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
1. Objawy martwicy
Martwica może się pojawić w wyniku urazów. Dokładnie jest to obumieranie tkanek w miejscu uszkodzenia. Nekroza, czyli martwica powstaje na skutek braku dopływu krwi do uszkodzonych tkanek, a w innej odmianie choroby do rany dostają się bakterie, które powodują niszczenie tkanek. W jakich przypadkach może się pojawić martwica? Nekroza jest diagnozowana przy oparzeniu lub odmrożeniu skóry, przy zmiażdżeniu, ale również w sytuacji, kiedy są niewłaściwie leczone i pielęgnowane odleżyny.
Martwica występuje w trzech rodzajach: suchej, mokrej i gazowej. Martwica sucha jest to odmiana najmniej inwazyjna, ponieważ przebiega bez zakażenia bakteriami. Jednak, kiedy jest nieprawidłowo leczona może przejść w odmianę mokrą. Odmiana choroby mokra przebiega z infekcją bakteryjną, podobnie jak najrzadziej spotykana martwica gazowa. Martwica objawia się oczywiście zmianami skórnymi, ale w przebiegu może pojawić się także obrzęk, ból i świąd skóry. W ostatnim stadium bardzo często dochodzi do zaniku czucia w obrębie uszkodzonego miejsca. Inne objawy, które mogą się pojawić to sączenie się powstałych ran, podwyższona temperatura.
To też warto wiedzieć
2. Leczenie martwicy
Oczywiście diagnoza nie jest trudna, ponieważ martwica i jej objawy są łatwe do rozpoznania, ale czasem stan pacjenta wymaga dodatkowych potwierdzających schorzenie badań. Najważniejszym badanie w przypadku martwicy mokrej i gazowej jest analiza bakterii, która doprowadziła do zakażenia. Jest to badanie, które pomoże w doborze antybiotyku.
Zaraz po urazie rana powinna być odpowiednio oczyszczona. Dermatolog oczyszcza brzegi rany, aby usunąć ewentualne ciała obce. Jeśli badanie potwierdzi tkanki martwicze i zakażenie bakteryjne może być konieczna operacja chirurgiczna. Rodzaj leczenia zależy przede wszystkim od stanu pacjenta i stadium zakażenia. Jeśli leczenie rozpocznie się zbyt późno może dojść do poważnych powikłań.
3. Ryzyko nekrozy
Zwiększone ryzyko zachorowania występuje w przebiegu niektórych chorób. Większe prawdopodobieństwo nekrozy zauważa się u osób chorych na miażdżycę, cukrzycę, ale także przy zaburzeniach układu krwionośnego. Większą ostrożność powinny również zachować osoby starsze, o osłabionej odporności czy z wysokim poziomem cholesterolu. Jednak przy każdej zmianie w obrębie powstałej rany należy udać się do lekarza.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.