Trwa ładowanie...

Mark Zuckerberg i jego żona przekazali 50 mln dolarów na projekty badawcze w medycynie

Anna Krzpiet
09.02.2017 11:54

Mark Zuckerberg jest twórcą i dyrektorem generalnym serwisu społecznościowego Facebook. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wraz z żoną Priscillą jest założycielem fundacji Chan Zuckerberg Biohub. Hasło, którym się posługują to „Nie wierzymy, że coś jest niemożliwe”. Co tym razem mają w planach?

1. Fundacja Biohub

Głównym celem Biohub jest opracowanie i zastosowanie nowych technologii w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób jeszcze w okresie dziecięcym. Mapując kolejne komórki w ludzkim ciele chcą, by lekarze mogli szybko rozwiązywać pojawiające się zagrożenia dla zdrowia człowieka, np. walczyć z wirusem Zika. Już we wrześniu 2016 roku para założycieli zapowiedziała, że przez organizację chcą przeznaczyć 3 miliardy dolarów na rozwój medycyny.

Fundację założyli tuż po narodzinach dziecka. Jako świeżo upieczeni rodzice pragną, by można było skutecznie zapobiec większości chorób wieku dziecięcego. Dodatkowo przez swoją działalność promują równość potencjału ludzkiego wśród wszystkich dzieci.

Mark Zuckerberg z żoną i dzieckiem
Mark Zuckerberg z żoną i dzieckiem (Instagram)

Tym razem Mark i Priscilla przekazali 50 milionów dolarów na nowe projekty badawcze. Cała suma zostanie podzielona na 47 amerykańskich naukowców z różnych uczelni, którzy zostali wytypowani spośród 700 osób. Wszyscy aplikujący zajmują się badaniami na najlepszych uczelniach w USA, są to: Berkley, Stanford i Uniwersytet Kalifornijski. Wśród naukowców znajdują się inżynierowie, informatycy, biolodzy, chemicy, lekarze i inni specjaliści.

Wszyscy wybrani naukowcy dostaną pieniądze na realizacje swoich projektów badawczych związanych z zapobieganiem i leczeniem chorób. Biohub jest otwarty na dofinansowanie różnorodnych badań. Nie wyznacza granic i nie narzuca konkretnych tematów.

10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć
10 zdobyczy medycyny, o których powinieneś wiedzieć [11 zdjęć]

Wychowanie to sprawa osobista. Ty znasz swoje dziecko najlepiej i robisz to, co jest dla niego dobre.

zobacz galerię

2. Badania Biohub

Jedną z obecnie prowadzonych inicjatyw fundacji jest opracowanie implantu i interfejsu, dzięki którym będą odczytywane ludzkie myśli. Takie urządzenie miałoby pomóc osobom sparaliżowanym i cierpiącym na choroby neurologiczne w swobodnym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Dodatkowo naukowcy współpracujący z fundacją mają stworzyć system do neuroobrazowania 3D, który pozwoli z dużą dokładnością obserwować zmiany zachodzące w ludzkim mózgu. Na te badania Biohub przeznaczył już 50 milionów dolarów.

Mark otwarcie mówi o tym, że współcześnie na świecie wydaje się 50 razy więcej pieniędzy na leczenie niż zapobieganie chorobom. Ma nadzieję, że jego fundacja to zmieni i w większości przypadków sytuacja będzie odwrotna.

Mark Zuckerberg i nowe technologie w medycynie
Mark Zuckerberg i nowe technologie w medycynie (Instagram)

To musisz wiedzieć

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg (Instagram)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza