Trwa ładowanie...

Mantyzm- czym jest i w jaki sposób się objawia, zaburzenia toku myślenia, leczenie mantyzmu

Mantyzm to popularne zaburzenie toku myślenia, występujące często u osób ze schizofrenią. Zaburzenia toku myślenia, to zjawiska, które są związane z tempem lub ciągłością myślenia. Mantyzm nazywany jest niejednokrotnie naporem obcych myśli. Co warto wiedzieć na temat tego zaburzenia?

Zobacz film

spis treści

1. Zaburzenia toku myślenia

Wśród najpopularniejszych zaburzeń toku myślenia wyróżniamy:

Mantyzm – nazywany także natłokiem lub naporem obcych myśli.

Gonitwę myśli – to zaburzenie charakteryzuje się występowaniem przyspieszonego toku myślenia, a także przeskoków myślowych. Pacjent szybko zmienia wątki, boryka się z patologiczną gadatliwością. Gonitwa myśli może wystąpić u pacjentów z zaburzeniami maniakalnymi, chorych na psychozę maniakalno-depresyjną. Zaburzenie jest również charakterystyczne dla początkowego stadium zatrucia alkoholowego.

Werbigeracje – stereotypie słowne występujące często ze stereotypiami ruchowymi, np. wystukiwanie rytmu, które nie jest powiązane z wcześniejszą wypowiedzią. Takie zaburzenie może współistnieć z zaburzeniami organicznymi.

Lepkość myślenia – pacjent ma trudności z przerwaniem konkretnego wątku, opowiada o nim ze zbędnymi szczegółami. Rozmowa z pacjentem dotkniętym lepkością myślenia jest bardzo trudna, ponieważ bardziej przypomina monolog. Rozmówcy trudno jest wtrącić choćby jedno słowo.

Mutyzm – nazywany również absolutnym brakiem komunikacji werbalnej. Zaburzenie to jest charakterystyczne dla pacjentów z psychogennymi zaburzeniami psychicznymi, schizofrenią, zaburzeniami organicznymi.

Otamowanie – zaburzenie to objawia się chwilową, a przy tym niespodziewaną pauzą w toku myślenia oraz w składaniu wypowiedzi. Zjawisko to możemy porównać do uczucia zupełnej pustki. Zaburzenie zazwyczaj występuje u pacjentów ze schorzeniami schizofrenicznymi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Czym jest mantyzm i w jaki sposób się objawia?

Mantyzm należy do zaburzeń o typie automatyzmów psychicznych. Niejednokrotnie nazywany jest natłokiem lub naporem obcych myśli. Wiąże się on z poczuciem nadmiaru myśli, a także spontanicznie pojawiających się wątków i tematów myślenia.

Zaburzenie wpływa na płynność wypowiedzi pacjenta. Jest charakterystyczne dla osób chorych na schizofrenię. Zaburzenie może pojawić się również u osób z bezsennością. Wówczas występuje pod postacią niepokojących i przykrych myśli.

Mantyzm występujący pod postacią natłoku własnych myśli, to również typowy objaw zespołu Kandinskiego-Clérambaulta. Zespół Kandinskiego-Clérambaulta (ang. Kandinsky-Clérambault Syndrome) jest zespołem paranoidalnym. Charakteryzuje go występowanie następujących urojeń:

  • odnoszenia,
  • owładnięcia,
  • oddziaływania,
  • odsłonięcia (pacjent ma wrażenie, że ktoś czyta w jego myślach).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Mantyzm - leczenie

Mantyzm to popularne zaburzenie toku myślenia, występujące często jako objaw jakiegoś problemu zdrowotnego (np. schizofrenii lub zespołu Kandinskiego-Clérambaulta). Leczenie mantyzmu w większości przypadków bazuje na leczeniu choroby podstawowej. Wśród najpopularniejszych form leczenia mantyzmu należy wyróżnić:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.