Trwa ładowanie...

Mało znany objaw śmiertelnej choroby. Symptomy raka trzustki widoczne na nogach

Trudno wykrywalny, wyjątkowo złośliwy – rak trzustki zbiera śmiertelne żniwo. Często nie daje żadnych dolegliwości, aż do momentu, w którym chorobę trudno już zatrzymać. Bóle brzucha, mdłości, utrata wagi – to nie jedyne dolegliwości. Jeden z objawów choroby można dostrzec na nogach.

Zobacz film: "Rak trzustki. Jak pokonać cichego zabójcę?"

spis treści

1. Objawy raka trzustki

W Europie jest siódmym pod względem występowania nowotworem – długo nie daje żadnych objawów lub są to objawy niecharakterystyczne.

Utrata masy ciała, bóle brzucha lub pleców, nudności, zaparcia czy biegunki – to dolegliwości, które pacjenci często zrzucają na karb innych schorzeń.

Dlatego też diagnoza często pada zbyt późno, w stadium, wobec którego medycyna jest już bezradna.

Tymczasem objawem raka trzustki – poza tymi związanymi z układem pokarmowym – może być także zakrzepica żył głębokich.

Skrzepliny (zakrzepy) tworzące się wewnątrz żył głębokich utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają przepływ krwi. Z czasem prowadzi to do uszkodzenia ściany żyły i zastawek żylnych. Poza tym skrzepliny mogą się odrywać i przemieszczać, powodując nawet zator płucny.

Jak to możliwe, że rak trzustki – narządu leżącego nieopodal żołądka – objawia się charakterystycznymi zmianami na nogach?

Nowotwór może prowadzić do powstawania zakrzepów, co wynika z tendencji do nadmiernej koagulacji krwi. To ryzyko zakrzepowe dotyczy nie tylko raka trzustki – choć w przypadku tego typu nowotworu ryzyko wystąpienia tzw. żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej może sięgać nawet niemal 60 proc.

Dla porównania w przypadku guzów mózgu to ryzyko nie przekracza maksymalnie 30 proc., a przy nowotworach żołądkach – 12 proc.

2. Rak trzustki a zakrzepy

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy w przypadku raka trzustki jest wyjątkowo wysokie
Ryzyko wystąpienia zakrzepicy w przypadku raka trzustki jest wyjątkowo wysokie (Getty Images)

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może poprzedzać diagnozę raka trzustki – i to nawet o kilka lat (choć bywa, że choroba ujawnia się także w trakcie leczenia onkologicznego).

Pojawienie się zakrzepicy zdaniem wielu ekspertów powinno być dla pacjenta sygnałem do monitorowania stanu zdrowia pod kątem nowotworów. Mowa tu przede wszystkim o wzmożonej czujności i unikaniu bagatelizowania innych objawów.

Co może wskazywać na zakrzep w obrębie nogi?

  • ból przy poruszaniu palcami u nóg – zwłaszcza przy unoszeniu ich ku górze
  • ból nóg lub łydek – w tym bolesne skurcze odczuwane w jednej nodze
  • zaczerwienienie lub obrzęk
  • ocieplenie skóry na nodze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza