Trwa ładowanie...

Mało znane przyczyny raka płuc (WIDEO)

Zobacz film: "Mało znane przyczyny raka płuc (WIDEO)"

Rak płuc jest jednym z rodzajów nowotworów, które niosą za sobą najgorsze rokowania dla pacjentów. Co roku w Polsce choruje na niego 20 tys. osób. Szacunki onkologów nie są optymistyczne – uważają oni, że w przeciągu 10 lat liczba zachorowań wzrośnie nawet o 40 procent.

Rozwój raka płuc spowodowany jest nie tylko paleniem papierosów. Oto mniej znane, ale równie groźne przyczyny raka. Zanieczyszczone powietrze, eksperci szacują, że nawet pięć procent wszystkich zachorowań na raka płuc spowodowanych jest wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Szkodzą nam nie tylko spaliny, ale także gazy powstające podczas ogrzewania domów. Z kolei arsen to pierwiastek, który wchodzi w skład skorupy ziemskiej.

Udowodniono mu właściwości kancerogenne, ponieważ jego największe ilości znajdują się źródłach wody, arsen znajdujące się w mięsie żyjących w nich ryb. Chociaż azbest nie jest już stosowany w budownictwie, wciąż wiele dachów budynków jest z niego wytworzonych.

Kontakt z tą niebezpieczną substancją lub wdychanie powstałych z niej pyłów znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc. Radon, według Międzynarodowej Agencji Walki z Rakiem, to substancja rakotwórcza pierwszej klasy.

Oznacza to, że jest szczególnie niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Radon jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwnym gazem. Przedostaje się wnętrza ziemi do powietrza, którym oddychamy, odkładając się w płucach.

Przyczyną rozwoju raka płuc są też cechy osobnicze, czyli te charakterystyczne dla każdego człowieka. Mowa tu o przebytych chorobach płuc i powstałych w ich wyniku bliznach. Ryzyko rozwoju raka znacznie zwiększa też niewystarczająca ilość witaminy A w organizmie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza