Trwa ładowanie...

Mało znane objawy świadczące o zapaleniu pęcherza – możesz się zdziwić

Katarzyna Krupka
26.04.2016 13:29

Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to przede wszystkim uciążliwy ból w dolnej części brzucha, pieczenie podczas oddawaniu moczu, a także ciągłe uczucie parcia na pęcherz. To jednak nie koniec, bo oprócz tych najczęstszych symptomów istnieją również inne – rzadziej występujące, ale również świadczące o poważnej infekcji dolnych dróg moczowych.

spis treści

1. Stan podgorączkowy i gorączka

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną nie podejrzewasz, że stan podgorączkowy czy gorączka mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. Nic dziwnego – to typowe objawy dla przeziębienia czy grypy, a nie infekcji dróg moczowych. Niestety, to bardzo często popełniany błąd. Zwykle przyczyną wzrostu temperatury ciała są bakterie. Gorączce mogą towarzyszyć również dreszcze, zwłaszcza w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Nykturia i moczenie łóżka

Nykturia to oddawanie moczu w porze nocnej, które czasami może przeistoczyć się w moczenie nocne (czyli niezależne od woli oddawanie moczu). Wydaje się, że bezwiedne moczenie łóżka to domena przede wszystkim małych dzieci, ale to nieprawda. Nie ignoruj tego objawy, ponieważ może świadczyć o tym, że cierpisz na zapalenie pęcherza moczowego. Oczywiście nocne moczenie może być również jednym z objawów zaburzeń hormonalnych czy psychologicznych, dlatego każdy taki przypadek warto skonsultować z lekarzem.

3. Zmiana zapachu i barwy moczu

To sygnały, które natychmiast powinny cię zaniepokoić. Zmiana zapachu moczu na intensywny, duszący, o bardzo nieprzyjemnej woni powinna skłonić do wizyty w aptece lub przychodni. Kolejna wskazówka ostrzegawcza może dotyczyć odcienia – zdrowy mocz jest klarowny i ma barwę od jasnej do ciemnożółtej. Inny kolor niż zazwyczaj (od barwy brudnoczerwonej do brunatnej) lub zmętnienie moczu mogą być poważnymi sygnałami objawowymi, ale nie panikuj – zmianę koloru moczu mogą powodować zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Skonsultuj się z lekarzem.

4. Obecność krwi w moczu

Krew w moczu, czyli hematuria, to zawsze sygnał, który alarmuje, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Przyczyny mogą być różne – zapalenie gruczołu krokowego, choroby nerek, zmiany nowotworowe, endometrioza czy gruźlica pęcherza. Krwiomocz bardzo często towarzyszy zakażeniu pęcherza moczowego, czyli infekcji dolnych dróg moczowych. Najczęściej powoduje, że mocz zostaje zabarwiony na kolor od czerwonego do ciemnobrunatnego, ale zdarza się również, że barwa uryny pozostaje niezmieniona. Wówczas hematurię mogą wykryć jedynie badania laboratoryjne.

Do innych nietypowych objawów świadczących o możliwym zapaleniu pęcherza moczowego należą zaburzenia koncentracji, brak apetytu, powracające bóle głowy (ale także pleców czy brzucha) oraz nudności. Obserwuj i słuchaj uważnie wszystkich sygnałów, które wysyła organizm. Tylko wtedy będziesz mógł podjąć odpowiednie leczenie i szybko pozbyć się uciążliwego problemu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza a częste oddawanie moczu
Mało znane objawy świadczące o zapaleniu pęcherza – możesz się zdziwić
Mało znane objawy świadczące o zapaleniu pęcherza – możesz się zdziwić
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza