Trwa ładowanie...

Ma zespół downa. Właśnie skończył 78 lat

W czasach, w których się urodził, średnia długość życia dziecka zespołem Downa wynosiła 12 lat. Właśnie obchodzi 78. urodziny tak jak lubi – z herbatą i karaoke. Brytyjczyk jest uważany za jedną z najstarszych osób na świecie, która cierpi na tę przypadłość.

1. Jedna z najstarszych osób na świecie

Robin Smith jest jednym z dziewięciu mieszkańców domu opieki w południowej Anglii. Jest aktywnym staruszkiem, który chętnie udziela się w pracach domowych, jakie stoją przed mieszkańcami domu opieki w Devon. Mimo wieku, nadal stara się korzystać z życia. Często chodzi na tańce, lubi obstawiać wyścigi konne, a czasem nawet wyjdzie do lokalnego pubu – mówią jego opiekunowie.

Jego rodzina mówi, że kluczem do dobrego zdrowia Robina, mimo choroby genetycznej, jest nastawienie do życia. Jest wesołym człowiekiem, który najbardziej na świecie lubi oglądać swoje ulubione seriale z sernikiem w dłoni.

Zobacz film: "Produkty, które mogą postarzać nawet o 10 lat"

2. Ma zespół Downa, ale serce jak dzwon!

Przypadek Brytyjczyka jest ewenementem na skalę światową. Średnia długość życia u osób z zespołem Downa to dziś 49 lat. Za zwiększoną śmiertelność odpowiadają przede wszystkim choroby towarzyszące schorzeniu genetycznemu. Najczęstszą przyczyną zgonu są wady serca.

W 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zmarła kobieta uważana za najstarszą osobę z zespołem Downa. Amerykanka miała 83 lata.

3. Ciekawy przypadek Robina Smitha

Zespół Downa to choroba nieuleczalna. Osoby nią dotknięte są przeważnie pod stałą opieką lekarza. U dorosłych pacjentów stosuje się zabiegi kardiologiczne pozwalające znacznie zwiększyć przeżywalność. Przypadek Robina Smitha jest o tyle ciekawy, że w czasach, w których dorastał, takich operacji nie przeprowadzano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza