Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ma nietypową chorobę. Jej palec czasami przypomina protezę

Jenni Falconer jest szkocką prezenterką radiową i telewizyjną. Na Instagramie postanowiła podzielić się z fanami nietypowym zdjęciem. Opublikowała fotografię swojej dłoni. Widać na niej, że jeden palec jest nienaturalnie blady. Okazuje się, że prezenterka cierpi na rzadkie schorzenie.

Zobacz film: "5 często ignorowanych objawów słabego krążenia"

1. "Jakby ktoś mi wbijał miliony igieł"

"Ktoś jeszcze ma problemy z krążeniem?" – zapytała swoich fanów Jenni. "To moja ręka. Niezbyt atrakcyjna" – dodała pod zdjęciem.

O swojej kłopotach z krążeniem krwi dziennikarka mówiła już wcześniej. Przyznawała, że cierpi na nie od 17. r.ż. "Czasami tak boli, że płaczę. Pierwszy raz drętwienie pojawiło się w czasie zajęć sportowych w szkole. Gdy wróciłam do klasy, zauważyłam, że mój palec zrobił się biały – opowiadała Jenni w wywiadzie.

Jenni ma problemy z krążeniem krwi
Jenni ma problemy z krążeniem krwi (Instagram.com)

Prezenterka wyznaje, że objaw Raynauda pogarsza się wraz z wiekiem. Dotyczy już nie tylko jednego palca, ale czasem obejmuje też wszystkie u stóp.

"Zdarza się, że atak trwa nawet 30 minut. Kiedy krew wraca do tej części ciała, czuję jakby ktoś wbijał mi miliony igieł i szpilek. Piecze i boli" – mówi Jenni Falconer.

2. Objaw Raynauda – czym jest?

Objaw Raynauda to nagły skurcz naczyń krwionośnych. Dochodzi do niego najczęściej w obrębie palców dłoni, rzadziej występuje na palcach u stóp. Zajęte nim miejsce charakteryzuje się zmianą koloru skóry. Staje się ona nienaturalnie biała, przez co wygląda jak proteza.

Jenni Falconer jest prezenterką radiową i telewizyjną
Jenni Falconer jest prezenterką radiową i telewizyjną (Instagram.com)

Do objawu Raynauda może dochodzić w wyniku wychłodzenia lub silnych emocji. Bezpośrednią jego przyczyną jest niedokrwienie, a więc kłopoty z krążeniem krwi. Towarzyszy temu zazwyczaj chrakterystyczne mrowienie, kłucie i szczypanie.

Zobacz wideo na tamat chorób ukladu krążenia:

Gdy krew powraca w naczynia, dochodzi do silnego zabarwienia skóry, robi się ona sina bądź nawet niebiesko-fioletowa. Na koniec zmienione miejsce staje się intensywnie czerwone.

Objaw Raynauda można podzielić na pierwotny i wtórny. Pierwotny oznacza chorobę Raynauda. Jest ona niegroźna dla zdrowia, zazwyczaj ma łagodny przegieg i nie wywołuje trwałych zmian w naczyniach krwionych.

Z kolei zespół Raynauda stwierdza się wtedy, gdy sam objaw pojawia się wskutek innych chorób (nazywa się go wtórnym), zazwyczaj dotyczących tkanki łącznej, np. miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, boreliozy czy zapalenia wsierdzia.

Wymaga on leczenia, ponieważ może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza