Trwa ładowanie...

Łuszczyca głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca głowy jest przewlekłym i długotrwałym schorzeniem skórnym. Choroba ta sprawia, że komórki skóry namnażają się zbyt szybko. Towarzyszą jej swędzenie głowy oraz zmiany skórne. Pierwsze objawy łuszczycy można pomylić z łupieżem. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat przyczyn, objawów i leczenia łuszczycy głowy.

spis treści

1. Łuszczyca głowy - przyczyny

Łuszczyca głowy jest schorzeniem autoimmunologicznym, oznacza to, że w jej trakcie organizm atakuje własne komórki skóry. Wyniki badań wskazują, że łuszczyca w dużym stopniu ma charakter wrodzony.  W przypadku dzieci osób chorych na łuszczycę głowy istnieje duże ryzyko, że odziedziczy ono tę chorobę.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Łuszczyca głowy objawia się między innymi swędzeniem.
Łuszczyca głowy objawia się między innymi swędzeniem.

Łuszczyca głowy nie jest na szczęście schorzeniem zakaźnym. Bez żadnych obaw można spotykać się z osobą chorą a nawet używać tych samych rzeczy, co ona. Najczęściej łuszczyca głowy pojawia się między dziesiątym ma czterdziestym rokiem życia.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia łuszczycy głowy są między innymi:

Na skutek nieprawidłowego działania układu autoimmunologicznego w obrębie skóry głowy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Powoduje to znaczne przyśpieszenie procesu regeneracji zewnętrznych warstw skóry. W przypadku zdrowych osób proces ten trwa około miesiąca u osób cierpiących na łuszczycę głowy zostaje skrócony do czterech dni. W efekcie dochodzi do powstania warstwy zniekształconych komórek, które następnie szybko się łuszczą.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

2. Łuszczyca głowy - objawy

Łuszczyca głowy w większości przypadku charakteryzuje się szybkim tempem rozwoju. Bardzo często jest ona wynikiem silnej infekcji lub długotrwałego stresu. Zdarza się, że łuszczyca głowy jest schorzeniem izolowanym jednak w wielu przypadkach jest to tylko pierwszy etap choroby uogólnionej. Choroba może także objąć oprócz głowy inne części ciała, między innymi:

Typowymi objawami łuszczycy głowy są swędzenie, pojawienie się złuszczających się grudek oraz zmian na skórze głowy. W raz z upływem czasu objawy nasilają się i może dojść także do wypadania włosów. Łuszczyca głowy może też prowadzić do powstania zmian w obrębie:

  • fałdów skórnych,
  • dłoni i stóp,
  • stawów
  • całej skóry.
6 popularnych mitów o łuszczycy
6 popularnych mitów o łuszczycy [7 zdjęć]

Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną

zobacz galerię

3. Łuszczyca głowy - leczeni

Typowa terapia łuszczycy głowy obejmuje stosowanie środków o działaniu miejscowym. Ich zadaniem jest wyeliminowanie złuszczonego naskórka a w dalszej kolejności oddziaływanie na przyczynę choroby. W celu usunięcia martwych elementów naskórka stosuje się oliwkę z kwasem salicylowym. Nakłada się ją bezpośrednio na owłosioną skore głowy a następie owija głowę ciepłym ręcznikiem i folią.

W czasie terapii wykorzystuje się także leki o działaniu przeciwzapalnym między innymi kortykosteroidy. Dość często w czasie leczenia zaleca się także naświetlanie promieniami UV.  W najcięższych przypadkach łuszczycy głowy konieczne może okazać się leczenie w warunkach szpitalnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Łuszczyca krostkowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza