Trwa ładowanie...

Łuszczyca a ciąża

Łuszczyca często dotyka osoby przed 40 rokiem życia, z czego większość stanowią kobiety. Jak pogodzić chorobę z chęcią posiadania dziecka? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

spis treści

1. Czy moja ciąża będzie przebiegała normalnie?

Łuszczyca w ciąży sama w sobie nie stanowi zagrożenia ciąży. Uwaga jednak, jeśli cierpicie na reumatyzm łuszczycowy! W tym wypadku wzrost wagi może spowodować nasilenie bólów stawów. Zaostrzone i przewlekłe formy łuszczycy skóry mogą być również trudne do leczenia, z powodu przeciwwskazań do stosowania wielu leków w czasie ciąży.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Jak będzie przebiegać łuszczyca w ciąży?

Nie ma na to reguły. Choroba przebiega różnie, w zależności od osoby i przebiegu ciąży.

Według amerykańskich badań:

  • Większość kobiet (63%) zauważa złagodzenie objawów łuszczycy w ciąży;
  • 13% stwierdza pogorszenie;
  • 23% pacjentek nie zauważyło zmian.

Jednak, niestety, aż u 88% kobiet odnotowano zaostrzenie objawów łuszczycy w 4 miesiące po porodzie. Natomiast jeśli chodzi o to, czy ciąża może sprzyjać pojawieniu się łuszczycy skóry, na to pytanie lekarze nie znają jeszcze odpowiedzi. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że stres i zmęczenie mogą sprawić, że pojawi się u nas łuszczyca. Przyczyny tej choroby są różne.

Porada: odpoczywajcie i przejdźcie przez te dziewięć miesięcy z radością.

3. Czy moje dziecko będzie chore na łuszczycę?

Poza ryzykiem związanym z przyjmowaniem leków, łuszczyca skóry sama w sobie nie jest zaraźliwa, nie przenosi się więc bezpośrednio na dziecko. Istnieją natomiast predyspozycje rodzinne. Dziecko osoby z łuszczycą jest więc bardziej narażone na to, że w przyszłości zapadnie na tę chorobę, niż ogół populacji. Ale nie martwcie się, to nie jest regułą. Badania pokazują, że łuszczyca jest dziedziczna tylko w 30% do 50% przypadków.

4. Czy mogę kontynuować moje normalne leczenie łuszczycy?

Trzeba koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem, który dostosuje, jeśli będzie taka potrzeba wasze leczenie! Niektóre substancje są niewskazane w czasie ciąży. Wiele leków dostaje się z krwią przez łożysko do płodu.

5. Jakie leki na łuszczycę mogę stosować w ciąży?

Pochodne witaminy D, dermokortykoidy oraz kremy nawilżające, łagodzące mogą być używane bez problemu. Stanowią one najlepszy wybór leczenia łuszczycy podczas ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza