Trwa ładowanie...

Diagnostyka i leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry objawiającej się wysypką na klatce piersiowej, szyi i plecach. Oprócz nieestetycznego wyglądu i sporadycznego swędzenia, łupież pstry nie ma poważniejszych objawów i jest niegroźny dla zdrowia. Ale jak go rozpoznać i zwalczyć.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Diagnostyka łupieżu pstrego

Podstawowym objawem spowodowanym przez łupież pstry jest wysypka w postaci plam na skórze. Ich główne cechy to:

 • 3-4 mm średnicy,
 • wyraźne brzegi,
 • nieregularny kształt,
 • różowy lub brązowawy kolor,
 • pojawiają się na klatce piersiowej, szyi i plecach,
 • pojawiają się blisko siebie, czasami zlewają się ze sobą, tworząc większe plamy,
 • nie opalają się jak pozostała część skóry, u osoby opalonej wyglądają jak białe plamy na skórze.

Dowiedz się więcej

Jeśli to łupież pstry, może czasami powodować swędzenie, ale nie musi.

Po zbadaniu kawałka skóry pod mikroskopem, łupież pstry ukazuje się jako charakterystyczny widok okrągłych komórek grzyba i fruwających wokół nich nitkowatych cząsteczek.

2. Czynniki ryzyka łupieżu pstrego

Nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną ataku tej formy grzybicy. Wiadomo jednak, że:

3. Leczenie łupieżu pstrego

 • Łupież pstry jest wywoływany przez grzyby, ale nie jest zaraźliwy i nie powoduje żadnych powikłań zdrowotnych. Trudno jednak wymagać od nas, byśmy się przyzwyczaili do jego nieestetycznego wyglądu.
 • Mimo że łupież pstry nie występuje na głowie, można spróbować wyleczyć go dobrymi szamponami przeciwłupieżowymi. Niestety, często okazują się za słabe w starciu z tym rodzajem łupieżu.
 • W aptece bez recepty można dostać maści przeciwgrzybiczne. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce!
 • Oprócz stosowania takich specyfików, należy też spróbować ograniczyć pocenie, gdyż ono pomaga w rozwoju grzybicy. Postaraj się unikać dusznych, wilgotnych miejsc.
 • Nie używaj tłustych nawilżających kremów czy maści zawierających oliwkę (ani samej oliwki) i masła kakaowego na skórę.

W leczeniu łupieżu pstrego musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość - tego rodzaju grzybicy raczej trudno się pozbyć. Jeśli powyższe rady nie podziałają - być może trzeba będzie udać się do dermatologa. Przepisze on leki przeciwgrzybicze na receptę, lub zaproponuje terapię mieszaną.

Stosuj się do rad dotyczących higieny nawet, kiedy łupież pstry zostanie wyeliminowany - bardzo często pojawiają się nawroty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka łupieżu pstrego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza