Trwa ładowanie...

Lubisz rozgryzać kostki lodu? To zaburzenie, które może wskazywać na anemię

Rozgryzasz, ssiesz lub chrupiesz kostki lodu? Gasi pragnienie, uspokaja, sprawia przyjemność. Czy wiesz, że to zaburzenie nosi miano pagofagii? Może być szkodliwe dla zdrowia twojej jamy ustnej, a co więcej – wskazuje na jeden, poważny problem zdrowotny.

spis treści

1. Czym jest pagofiagia?

Pagofagia to jeden z podtypów zaburzeń odżywiania zwanego pica. Może brzmi dziwnie, ale niemal każdy z nas słyszał o jednym z takich zaburzeń. Obejmują one niepohamowaną chęć jedzenia produktów uznawanych za niejadalne. Przykład? Ziemia, kreda, ale też włosy czy właśnie lód.

Zobacz film: "Paski do wybielania zębów. Lepiej od razu wyrzuć je do kosza"

Pagofagia to upodobanie do jedzenia lodu, śniegu, a nawet picia lodowatej wody. O ile jedzenie śniegu może wydawać się niecodzinnym, ale niegroźnym zaburzeniem, to gryzienie kostek lodu jest szkodliwe dla zdrowia.

Dlaczego?

2. Dlaczego gryzienie kostek lodu szkodzi

Przed tym nawykiem ostrzegają przede wszystkim dentyści. Gryzienie twardego lodu ma zły wpływ na szkliwo – może powodować uszkodzenia, prowadzące w przyszłości do próchnicy i nadwrażliwości na zimno oraz ciepło.

Szczególną ostrożność powinni także zachować ci, którzy mają wypełnienia w zębach, licówki czy korony. Rozgryzanie twardych kostek lodu może uszkodzić zęby, prowadząc do ukruszenia, a nawet złamania.

Ale nawyk rozgryzania kostek lodu może także skutkować problemami trawiennymi, prowadząc do biegunki. W jaki sposób? Bakterie, osadzające się na ściankach foremek do lodu, przedostając się do układu pokarmowego, mogą być źródłem zatruć pokarmowych.

Jeśli kompulsywnie chrupiesz lód, warto też rozważyć, czy źródłem tego upodobania nie są problemy zdrowotne.

3. O czym może świadczyć pagofagia?

Czy wiesz, że pagofagia może być przesłanką do wykonania morfologii krwi? Jeśli pagofagia nie wynika z problemów emocjonalnych, a chęć na chrupanie lodu pojawiła się nagle, bez związku np. z traumatycznymi wydarzeniami czy stresem, to warto skonsultować się z lekarzem.

Pagofagia może świadczyć o niedoborach żywieniowych, a konkretnie – o anemii z niedoboru żelaza. Ten pierwiastek jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – odpowiada za transport tlenu.

Badacze postanowili przyjrzeć się 81 osobom, u których zdiagnozowano anemię. 16 proc. badanych po wyrównaniu poziomu żelaza w organizmie przyznało, że już nie odczuwa niepohamowanej chęci żucia lodu.

Ja to wytłumaczyć? Istnieje kilka hipotez. Według jednej z nich żucie kostki lodu pozwala złagodzić objawy, mogące wystąpić w przebiegu anemii: suchość w ustach, bolesność języka czy owrzodzenia jamy ustnej.

Inni badacze sugerują, że chrupanie lodu wpływa na funkcje poznawcze. Cierpiący na anemię często są chronicznie zmęczeni, czują nadmierną senność i mają problemy z koncentracją.

Ssanie lodu pozwala przezwyciężyć te objawy, dając jasność umysłu. Zdaniem naukowców miałoby to powodować zmiany w układzie naczyniowym mózgu, prowadzące do zwiększonej ilości dostarczanego tlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza