Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

Liszajec zakaźny wywołują gronkowce i paciorkowce, tworząc mieszane zakażenie skóry, najczęściej na twarzy w okolicy ust lub na rękach i nogach przy urazach, szczególnie u dzieci. Pierwszym objawem liszajca zakaźnego są nietrwałe pęcherzyki ropne, które łatwo przeoczyć. Gdy pęcherzyki pękną, powstają nadżerki, które ciekną i pokrywają się żółtymi strupami. Zmiany te są silnie zakaźne i przez dotykanie ich łatwo przenieść liszajec na inne miejsce na ciele
.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania"

spis treści

1. Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy

Odmianą liszajca jest wtórne zliszajowacenie. Polega na nałożeniu się mieszanego zakażenia gronkowcowo-paciorkowcowego na świądową chorobę skóry (lub na inną chorobę). Gdy liszajec pojawi się na owłosionej skórze głowy, jest to przeważnie objaw wszawicy głowowej. Zaniedbane strupy prowadzą do zlepiania włosów, tworząc kołtun, a jedynym sposobem jego usunięcia jest ścięcie włosów. Liszajec najczęściej dotyka dzieci, z uwagi na łatwość rozprzestrzeniania się (odruch drapania).

Objawy liszajca obejmują zmiany skórne, takie jak:

  • żółte strupy – występują głównie na odkrytych częściach ciała (skóra twarzy, szyi, dłoni), można się nimi zakazić poprzez dotknięcie chorego miejsca oraz poprzez kontakt z rzeczami osoby chorej (np. ubrania czy ręczniki),
  • małe pęcherzyki – niewielkich rozmiarów wybroczyny wypełnione płynem, po ich przebiciu powstają strupy,
  • rumień skóry – obecny jest w miejscu występowania strupów i pęcherzyków,
  • świąd.
W profilaktyce liszajca zakaźnego najważniejsza jest higiena
W profilaktyce liszajca zakaźnego najważniejsza jest higiena (Shutterstock)

Oprócz zmian skórnych, u chorych dotkniętych liszajcem zakaźnym obserwuje się m.in. suchość skóry, zaparcia, częste oddawanie moczu, zaburzenia świadomości, uczucie chłodu (głównie stóp), częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Liszajec zakaźny bardzo często pojawia się u osób cierpiących na zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, choroby nerek), endokrynologiczne (choroby tarczycy), u pacjentów z osłabioną odpornością (u osób cierpiących na białaczkę) oraz problemami z przewodem pokarmowym (np. nowotwory jelita grubego, rak żołądka). Ponadto rozwojowi liszajca sprzyja nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)
Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka?...

zobacz galerię

2. 
Liszajec zakaźny - diagnostyka i leczenie

Liszajec zakaźny bywa mylony z opryszczką, ospą wietrzną, atopowym zapaleniem skóry, alergią, grzybicą skóry czy oparzeniami. Dlatego też w diagnostyce liszajca tak ważna jest rozmowa lekarza z pacjentem i odpowiednio przeprowadzony wywiad. Przed podjęciem terapii liszajca lekarze niekiedy zlecają badania laboratoryjne. W badaniu laboratoryjnym można dostrzec ewentualne skupiska paciorkowca bądź gronkowca.

Często zaleca się także wykonanie antybiogramu, który pomaga lekarzowi dobrać odpowiednie leki, tak by terapia była skuteczna. W leczeniu liszajca stosuje się maści i kremy, wzbogacone o antybiotyki. W terapii liszajca ważne jest odkażenie miejsc zmienionych, stosuje się maści antybiotykowe - w tym celu używa się środków zawierających substancje odkażające. Ponadto zaleca się pacjentom z liszajcem częste nawilżanie i natłuszczanie skóry. Niekiedy do terapii miejscowej liszajca włączane jest leczenie farmakologiczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Leczenie liszajca zakaźnego polega także na odpowiedniej pielęgnacji zmienionych liszajcem miejsc. Należy je oczyszczać, stosując mydła antybakteryjne. Jeżeli terapia liszajca prowadzona jest w odpowiedni sposób, objawy liszajca zakaźnego mogą zniknąć już po 7-10 dniach.

Do powikłań po liszajcu zalicza się m.in. niesztowicę, głębokie zapalenie skóry, zapalenie szpiku, zapalenie węzłów chłonnych czy też posocznicowe zapalenie stawów. Aby zapobiec rozwojowi liszajca zakaźnego, trzeba unikać kontaktu z przedmiotami codziennego użytku należącymi do osoby chorej, korzystać wyłącznie z własnych ręczników i ubrań oraz dbać o codzienną higienę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza