Trwa ładowanie...

Listerioza – śmiertelna bakteria w naszym otoczeniu (WIDEO)

Zobacz film: "Listerioza – śmiertelna bakteria w naszym otoczeniu"

Listeria to bakteria, która odpowiada za groźną chorobę jaką jest listerioza. O chorobie zrobiło się ostatnio głośno ze względu na wykrycie bakterii w kiełbasie oraz mrożonych warzywach na patelnię.

Chcesz wiedzieć jak się przed nią ustrzec? Zobacz wideo. Listeria monocytogenes to bakteria, która odpowiada za groźną chorobę, jaką jest listerioza.

To rzadka choroba zakaźna szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Szacuje się. że umieralność osób zarażonych bakterią wynosi 20-30%.

W jaki sposób może dojść do zakażenia? Najczęstszą przyczyną jest żywność, którą na co dzień przechowujemy w naszych lodówkach. Listeria monocytogenes lubi nieświeże mięso sery czy zepsute sałaty. Jak ustrzec się przed listeriozą?

Do zakażenia dochodzi po spożyciu zakażonej żywności, szczególnie trzeba uważać na mleko, surowe mięso, sery wędzone lub surowe ryby, pasztety. Objawy choroby to drgawki, wysoka gorączka, wymioty, biegunka, utrata przytomności.

U osób ze zmniejszoną odpornością mogą dodatkowo pojawić się bóle głowy, światłowstręt, drgawki, zaburzenia równowagi czy zapalenie spojówek, u osób starszych może dojść do zapalenia mózgu czy sepsy.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych. Konieczne są badania diagnostyczne posiewowe, które wskażą obecność bakterii we krwi. Leczenie listeriozy polega na antybiotykoterapii.

Okres leczenia zależy od stanu immunologicznego i trwa minimum 3 tygodnie. Najczęściej podaje się ampicylinę i amoksycylinę, bakteria może powodować trwałe ubytki neurologiczne, zdarzają się przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, osierdzia i mięśnia sercowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza