Trwa ładowanie...

Lignina - co to jest, zastosowanie, w jakiej formie występuje

Lignina to składnik drewna lub wata celulozowa stosowana w ośrodkach medycznych lub gabinetach kosmetycznych. Określenie lignina jest zwykle znane pod drugim znaczeniem, ponieważ większość z nas miała styczność z produktem w rolce lub arkuszach. Co warto wiedzieć o ligninie?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

spis treści

1. Co to jest lignina?

Lignina to słowo używane w kilku znaczeniach. Lignina (drzewnik) to składnik drewna w formie czarnego, brzydko pachnącego płynu, który zapewnia wytrzymałość. W trakcie produkcji papieru (delignifikacji) dochodzi do pozbycia się jej z drzewa.

Wówczas lignina przybiera formę miękkiej bibuły. Jednak najbardziej znane określenie ligniny dotyczy waty celulozowej, która używana jest do celów higienicznych (jako podkład oraz materiał opatrunkowy).

2. Zastosowanie ligniny

Lignina (sprasowana wata celulozowa) jest bardzo powszechna i występuje w szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych. Cieszy się popularnością ze względu na dużą chłonność i przepuszczalność powietrza.

Nie wywołuje podrażnień ani alergii. Zwykle jest używana po zabiegach chirurgicznych jako podkład w okresie połogu lub miesiączki, a także jako opatrunek.

3. W jakiej formie dostępna jest lignina?

Lignina najczęściej spotykana jest w postaci rolek o gramaturze 150 g lub płatów (arkuszy) 20x20 cm, 20x30 cm lub 40x60 cm. Zazwyczaj można ją kupić w opakowaniach 0,5 kg, 1 kg lub 5 kg. Cena ligniny w rolce to około 2 zł, natomiast cena arkuszy ligninowych to około 40 zł za opakowanie o wadze 5 kg.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza