Trwa ładowanie...

Licealiści zreplikowali lek na AIDS, który jest tańszy 500 razy

Martin Shkreli, były prezes amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Turing Pharmaceuticals, przejął we wrześniu ubiegłego roku prawa do leku stosowanego przy AIDS i podniósł jego cenę z 13,5 na 750 dolarów. Nastolatkowie z jednego ze szkolnych laboratoriów właśnie go odtworzyli, ponosząc koszt produkcji... 1,5 dolara.

fpiec.pl
fpiec.pl (Uczniowie z  Sydney Grammar School zreplikowali lek na AIDS)

Pod naciskiem opinii społecznej Shkreli wycofał się jednak ze swojej decyzji, jednak wstrząsneło to koordynatorką projektu nastolatków. Dr Alice Williamson stwierdziła, że jest to niesprawiedliwe, ponieważ produkcja leku Daraprim nie jest droga, a lek w niskiej cenie był sprzedawany już od dłuższego czasu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czym popija się leki?
Czym popija się leki?

Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć

zobacz galerię

Potwierdziło się to, gdy uczniowie z Sydney Grammar School przez kilka tygodni pracowali nad zreplikowaniem Daraprimu. Cena zakończonej sukcesem produkcji wyniosła 500 razy mniej niż cena, którą ustalił Shkreli.

Daraprim jest stosowany przez osoby chore na AIDS, a także na malarię czy nowotwór. Pirymetamina jest jego głównym składnikiem, zostaje pozyskana z 17 gramów 2, 4-chlorofenyloacetonitrylu.

Pomimo sukcesu licealistów lek nie trafi do sprzedaży. Wiąże się to z przeprowadzeniem wielu testów, których koszty są bardzo wysokie.

Dokonanie nastolatków nie zrobiło jednak wrażenia na Martinie Shkreli. Na wieść o o tym napisał na Twitterze, że prawie każdy lek można wytworzyć tanio na małą skalę.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza