Trwa ładowanie...

Libido – spadek libido. Jak zwiększyć libido?

Libido oznacza potencję seksualną danej osoby. Poziom libido nie jest stały i zależy do wielu czynników. Jednocześnie poziom libido jest różny u kobiet i mężczyzn. Niestety przeważnie to kobiety mają niższe libido, co wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją jednak skuteczne sposoby na podniesienie libido.

spis treści

1. Spadek libido

Najczęściej to hormony są obwiniane za niskie libido i po części jest to prawda. W przypadku kobiet niskie libido jest związane z fazami cyklu menstruacyjnego, co wpływa na mniejszą ochotę na seks. Kobiece libido wycisza np. progesteron wydzielany po owulacji, który nie tylko obniża libido, ale też sprawia, że kobieta jest po prostu poirytowana przed okresem.

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Na libido kobiety wpływa również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Niskie libido jest częstym problemem u kobiet po porodzie, co jest związane z burzą hormonalną występującą po ciąży.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na libido są choroby tarczycy. Niedoczynność tarczycy może spowodować niskie libido. W tym wypadku jest konieczna wizyta u lekarza i odpowiednie leczenie, aby podnieść libido.

2. Jak zwiększyć libido

Istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć libido. Najprostszym jest codzienna aktywność fizyczna, która ma cudowny wpływ na libido. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, które minimalizują stres i nerwy, które obniżają libido. Ponadto wzrasta nasza atrakcyjność i pewność siebie a wraz z nimi libido.

Dla libido istotne jest również umiejętne przyprawianie dań. Świeża bazylia, szafran, cynamon, a nawet czosnek (choć w umiarkowanych ilościach) pozytywnie wpłynie na libido.

Wysokość libido zależy od wielu czynników
Wysokość libido zależy od wielu czynników (Shutterstock)

Libido wzrasta również, gdy jesteśmy wypoczęci. Brak snu zmniejsza ilość testosteronu. Tak więc dla podniesienia męskiego libido warto zadbać o regularny odpoczynek.

Samoakceptacja jest kluczowa, gdy rozmawiamy o libido. Warto pracować nad swoją pewnością siebie, bo ma to przełożenie na libido. Brak akceptacji swojego ciała odbiera radość i satysfakcję z seksu.

Aby podnieść libido, warto pomyśleć o afrodyzjakach w kuchni i masażu w sypialni. Libido skutecznie podkręcą m.in. ostrygi, migdały, brzoskwinie, szparagi i owoce morza. Libido poprawi również lampka wina, czy kawałek czekolady.

Domowe afrodyzjaki - galeria
Domowe afrodyzjaki - galeria [7 zdjęć]

Naturalne olejki eteryczne mają zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej. Coraz częściej wykorzystywane

zobacz galerię

3. Libido u kobiet i mężczyzn

Wiele osób uważa, że mężczyźni mają wyższe libido niż kobiety. Wiadomo, że kobiety są bardziej podatne na wahania hormonów, które mają związek z libido, jednak nie jest prawdą, że nasze pożądanie zależy jedynie od libido. Oprócz libido na naszą chęć na seks wpływa m.in. psychologia i geny.

Na libido wpływają również normy społeczne, czy doświadczenia życiowe, na które ludzie reagują w różny sposób. Libido zależy również od wieku, zdrowia, stylu życia, czy nawet diety.

ZOBACZ TAKŻE:

Choć naukowcom nie udało się odkryć do tej pory konkretnego genu odpowiedzialnego za libido, to jednak wiele osób ma podobne libido do swoich rodziców. Psychologowie uważają, że libido to cecha nabyta, która zmienia się wraz z upływem czasu. Co może być po części prawdą, ponieważ dzieci, których rodzice się przytulają i nie unikają tematu seksu, mogą mieć wyższe libido w dorosłym życiu.

Wysokie libido ma również związek z tzw. genem ryzyka. Gen ten decyduje o tym, czy dana osoba szuka nowych doznań i dotyczy to również seksu. Wpływa to na naszą reakcję na widok atrakcyjnej dla nas osoby. Ten gen może przesądzić, czy zapragniemy romansu, a więc ryzyka, czy wybierzemy związek.

Wielu specjalistów podkreśla, że wysokie libido jest to cecha zarówno mężczyzn, jak i kobiet. A co najważniejsze to mózg decyduje o naszym zachowaniu związanym z libido.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza