Trwa ładowanie...

Lepiej nie mieszaj statyny i alkohol. Eksperci ostrzegają przed poważnymi skutkami ubocznymi

Ukazały się najnowsze zalecenia brytyjskiej służby zdrowia dla osób, które przyjmują statyny. Te leki na obniżenie cholesterolu są stosowane powszechnie, jednak nie każdy wie, że w trakcie ich przyjmowania lepiej unikać alkoholu oraz soku grejpfrutowego. Oto dlaczego.

Zobacz film: "Cholesterol a mózg. Zobacz, jak na niego wpływa"

spis treści

1. Statyny i alkohol - bardzo niebezpieczna mieszanka

Statyny uchodzą za najpopularniejsze na świecie leki, obniżające poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałające zawałom oraz udarom mózgu.

Brytyjska służba zdrowia (NHS) wydała jednak ostrzeżenie dla osób przyjmujących statyny. Zdaniem ekspertów, jeśli pacjenci będą w trakcie terapii spożywać alkohol, może dojść do "poważnych skutków ubocznych".

Statyny i alkohol - bardzo niebezpieczna mieszanka
Statyny i alkohol - bardzo niebezpieczna mieszanka (Getty Images)

Bowiem za każdym razem, gdy wątroba przetwarza alkohol, jej komórki obumierają. Osoby, które stosują statyny i wypijają więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, mogą rozwinąć rabdomiolizę, czyli rozpad mięśni.

Rabdomioliza występuje, gdy martwe włókna mięśniowe uwalniają swoją zawartość do krwiobiegu. Może to prowadzić do niewydolności nerek, co z kolei oznacza, że narząd ten będzie prawidłowo usuwać odpadów z organizmu, a to może prowadzić do śmierci.

Klasyczna triada objawów rabdomiolizy to:

 • Ból mięśni ramion, ud lub dolnej części pleców
 • Osłabienie mięśni lub problemy z poruszaniem rękami i nogami
 • Ciemnoczerwony lub brązowy mocz, lub zmniejszone oddawanie moczu

Oprócz tego wśród typowych objawów rabdomiolizy są wymieniane bóle brzucha, nudności lub wymioty, gorączka, szybkie tętno, dezorientacja oraz odwodnienie.

2. Przyjmujesz statyny? Unikaj soku grejfrutowego

Kolejnym napojem, na który należy uważać podczas przyjmowania statyn, jest sok grejpfrutowy. Jak okazuje się, może on wchodzić w interakcje ze statynami i powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

"Lekarz może zalecić całkowite jej unikanie lub spożywanie tylko niewielkich ilości soku grejpfrutowego" - podkreślają eksperci NHS.

Osoby, które przyjmują statyny i często spożywają sok grejpfrutowy, mogą u siebie zaobserwować:

 • Ból głowy
 • Zawroty głowy
 • Złe samopoczucie
 • Uczucie zmęczenia lub osłabienia fizycznego

Mogą również wystąpić problemy z układem pokarmowym, takie jak zaparcia, biegunka, niestrawność oraz gazy. Oprócz tego możliwe są bóle w mięśniach, problemy ze snem oraz mała liczba płytek krwi.

Inne możliwe skutki uboczne obejmują objawy grypopodobne, które w rzeczywistości mogą świadczyć o zapaleniu wątroby. Eksperci również przestrzegają przed zapaleniem trzustki, które objawia się bólem brzucha i zmianami skórnymi, takimi jak trądzik lub swędząca czerwona wysypka.

W przypadku wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych NHS radzi udać się na konsultację z lekarzem rodzinnym. Dawkę leku można zmodyfikować, co wpłynie znacząco na samopoczucie.

Oprócz tego zadaniem ekspetów każdy ból, tkliwość lub osłabienie powinny być zbadane. Konieczne wykonanie badania krwi pod kątem kinazy kreatynowej (CK), substancji uwalnianej do krwiobiegu, gdy mięśnie są w stanie zapalnym.

Zobacz również: Statyny - czym są, zalety i wady

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza