Trwa ładowanie...

Leki na raka zniknęły z listy refundacyjnej. To nie tylko Kadcyla

Kadcyla to lek stosowany w leczeniu agresywnej postaci raka piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego. Na liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia znalazł się stosunkowo niedawno. 1 maja jednak z niej zniknął, a pacjenci zostali bez dostępu do kluczowej terapii. Teraz okazuje się, że to nie jedyny farmaceutyk, który jest niedostępny.

Zobacz film: "Aspiryna a rak piersi. Zaskakujące odkrycie naukowców"

spis treści

1. Zmiany na liście refundacyjnej

Mimo że obecna lista refundacyjna obowiązuje od 1 maja, informacje o tym, że zniknął z niej jeden z najnowocześniejszych leków, obiegła sieć 21 maja. Dopiero bowiem wtedy zarówno lekarze, jak i pacjenci zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że brakuje im właśnie m.in. Kadcyli. To preparat, który stosowany jest w przypadku szczególnie agresywnych nowotworów, dających przerzuty do innych organów. Na listę refundacyjną MZ trafił 1 stycznia 2020 r., wcześniej leczenie nim odbywało się na wniosek lekarza i w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Fakt, że preparat zaczął być łatwiej dostępny cieszyło przede wszystkim chore kobiety.

Niestety, 21 maja media społecznościowe obiegła informacja, zgodnie z którą Kadcyla zniknęła z listy leków refundowanych. A to spowodowało spore poruszenie, zarówno wśród pacjentek i ich rodzin, jak i wśród lekarzy. Brak preparatu w jednym z najważniejszych ministerialnych dokumentów dla pacjenta potwierdziło także Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Już wtedy jednak zwracano uwagę na to, że wycofanie refundacji dla Kadcyli musiało być pomyłką. Lekarze podkreślali, że preparat stanowi podstawę leczenia, jest standardem i wycofanie go z listy byłoby błędem. Dodawali też, że nie było żadnych rozmów z Ministerstwem Zdrowia na ten temat.

Jak się okazuje, od 10 maja lekarze nie mogą wnioskować o ponad 100 innych leków. Najwięcej z nich dotyczy leczenie onkologicznego np. nie będzie refundacji na immunoterapię dla chorych na raka nerki w trzeciej linii leczenia paliatywnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza