Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leki na cholesterol i koronawirus. Szwedzi zauważyli, że osoby przyjmujące statyny rzadziej umierały z powodu COVID-19

Najnowsza praca opublikowana na łamach "PLOS Medicine" wskazuje na pewną zależność dotyczącą pacjentów, którzy przyjmują na stałe statyny. Szwedzcy naukowcy zauważyli, że pacjenci stosujący te leki, statystycznie rzadziej umierali w przypadku zachorowania na COVID. Czy rzeczywiście ich przyjmowanie może również hamować ciężki przebieg COVID-19?

Zobacz film: "Niedzielski: jesteśmy przygotowani do czwartej fali"

spis treści

1. Statyny a ryzyko śmierci z powodu COVID-19

Statyny- inhibitory reduktazy HMG-CoA są lekami najczęściej przepisywanymi pacjentom, którzy cierpią na zaburzenia lipidowe. Stosuje się je przede wszystkim, żeby obniżyć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu w organizmie. Ich przyjmowanie ogranicza ryzyko wystąpienia udarów mózgu czy zawałów serca.

Biorąc pod uwagę ich zastosowanie, naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji postanowili przeanalizować, czy ich przyjmowanie może w jakiś sposób wpływać na przebieg COVID-19. Badacze wzięli pod lupę dane medyczne z okresu od marca do listopada 2020 r. dotyczące ponad 963 tys. mieszkańców Sztokholmu powyżej 45. roku życia.

Po analizie okazało się, że z powodu COVID zmarło 2,5 tys. osób z analizowanej grupy, w tym 765 stosujących statyny. Badacze zestawili te dane z informacjami dotyczącymi leków przyjmowanych przez pacjentów, wieku oraz dodatkowych schorzeń współistniejących. Na tej podstawie stwierdzili, że pacjenci, którzy na stałe przyjmowali statyny 12 razy rzadziej umierali z powodu COVID-19.

Szwedzi zapowiadają, że będą kontynować badania dotyczące statyn
Szwedzi zapowiadają, że będą kontynować badania dotyczące statyn (Getty Images)

2. Statyny nie są lekiem na COVID

Szwedzi opublikowali wyniki swoich analiz na łamach "PLOS Medicine". Naukowcy przypominają, że wcześniejsze badania sugerowały, że statyny mogą zmniejszać ryzyko zakrzepicy i zatorowości. Tymczasem z doniesień naukowych wynika, że zakrzepica występuje nawet u 25 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. To może wskazywać na korzystne działanie statyn u covidowych pacjentów.

Jednak autorzy raportu podkreślają, że statyny nie są i nie mogą być traktowane jako lek na COVID-19. "Leczenie statynami wiązało się z umiarkowanie niższym ryzykiem śmiertelności z powodu COVID-19 po uwzględnieniu wcześniej istniejących schorzeń i innych czynników. Nasze odkrycia sugerują, że leczenie statynami może mieć niewielki wpływ na obniżenie śmiertelności z powodu koronawirusowej choroby, chociaż te odkrycia wymagają potwierdzenia w randomizowanych badaniach" - wyjaśniają autorzy badań na łamach pismo "PLOS Medicine".

To nie pierwsze prace, w których analizowano wpływ statyn na przebieg zakażenia koronawirusem. Wcześniej również Hiszpańscy naukowcy na podstawie analizy 2159 pacjentów chorujących na COVID, wykazali, że w grupie pacjentów przyjmujących statyny odsetek zgonów był niższy o 25 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza