Trwa ładowanie...

Leki, które wywołują zmęczenie

Nawet 26 mld złotych rocznie wydają Polacy na leki. W tym aż 7,4 mld zł kosztują leki bez recepty.  Najwięcej kupujemy z sezonie jesienno-zimowym, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, jak na nas wpływają. Tymczasem okazuje się, że medykamenty mogą powodować chroniczne zmęczenie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Antydepresanty dostępne bez recepty

Najczęściej przyjmują je kobiety. Łykają one tabletki antydepresyjne dwa razy częściej niż mężczyźni. Lekarze przestrzegają – takie tabletki, gdy są długo przyjmowane, mogą spowodować wyniszczające zmęczenie.

Większość z nowoczesnych leków antydepresyjnych reguluje w organizmie poziom serotoniny, neuroprzekaźnika. W jej naturalnej produkcji ważą rolę odgrywa sen. Dlatego też zaleca się, by pacjenci przyjmowali takie leki właśnie przed snem.

Niweluje to uczucie zmęczenia i pozwala spokojnie zasnąć. Zmęczenie po przyjęciu takich medykamentów nie powinno być jednak normą, wskazuje raczej na wystąpienie skutku ubocznego. Dlatego zawsze w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

2. Leki antyhistaminowe

Przyjmują je zazwyczaj alergicy. Leki antyhistaminowe pomagają zmniejszyć alergiczny katar, niwelują opuchliznę, zapobiegają dusznościom – blokując reakcję alergiczną.

Niestety, niektóre leki antyhistaminowe mogą wywoływać uczucie senności i zmęczenia. Jedne z nich działają słabiej, inne mocniej. Najsilniejsze działanie wywołujące zmęczenie mają tabletki antyhistaminowe przepisywane na receptę. Te dostępne bez recepty, jak Allegra, Claritin, czy Zyrtec – mają działanie słabsze.

3. Leki na nadciśnienie

Na za wysokie ciśnienie tętnicze skarży się coraz więcej Polaków. I coraz więcej z nas przyjmuje leki na nadciśnienie, tzw. beta-blokery. Medykamenty spowalniają tętno, obniżają ciśnienie krwi, ale mogą też obniżać poziom adrenaliny, prowadząc do zmęczenia.

Jeśli czujesz się senny i opadasz z sił, udaj się do lekarza i zwróć mu uwagę na lek. Być może zmieni on beta-bloker na inhibtor ACE, który rozszerza naczynia krwionośne i sprawia, że krew przepływa szybciej i bardziej efektywnie.

4. Leki uspokajające

Czyli tak zwane beznodiazepiny. Leki mają działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe, nasenne, przeciwlękowe. Niestety, każdy z tych medykamentów przyczynia się do uczucia zmęczenia.

Benzodiazepiny powodują uwalnianie w mózgu związku chemicznego o nazwie GABA. Gdy ten związek jest uwolniony, czujemy się zrelaksowani i spokojni. Może to przynieść ulgę osobom, które odczuwają silne lęki. Jeśli jednak lek będziemy brać długo – uczucie ulgi zamieni się w uczucie zmęczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza