Trwa ładowanie...

Leki iniekcyjne mogą znacznie przyczynić się do zapobiegania chorom serca

Według najnowszych badań, iniekcje nowego leku o nazwie Inclisiran obniżają poziom cholesterolu o połowę lub więcej. Taki zastrzyk należy wykonać dwa lub trzy razy w roku. Według najnowszych badań, efekt może utrzymywać się od czterech do sześciu miesięcy.

„Inclisiran powoduje trwałe obniżenie cholesterolu, a tym samym potencjalnie może wpływać na obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” - powiedział główny autor badania dr Kausik Ray, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Londynie.

Takie długotrwałe efekty mogą stanowić istotny postęp w zapobieganiu chorobom serca, zawałom serca i udarom mózgu, pomagając zmniejszyć ograniczenie światła tętnic, twierdzą naukowcy.

Wyniki zostały przedstawione na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca w Nowym Orleanie. Kolejnym etapem badań jest zatwierdzenie leku przez Administrację do Spraw Leków i Żywności.

Zastrzyk z połączenia leków opracowanego przez naukowców wykonany dwa lub trzy razy w roku skutecznie i trwale obniża poziom złego cholesterolu
Zastrzyk z połączenia leków opracowanego przez naukowców wykonany dwa lub trzy razy w roku skutecznie i trwale obniża poziom złego cholesterolu (Shutterstock)

Statyny i leki takie jak atorwastatyna i rozuwastatyny są obecne głównym standardem w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu, ale stosowanie ich ma pewne ograniczenia, jak wyjaśniają lekarze.

Jednak inne badanie kliniczne zaprezentowane na spotkaniu wykazało, że połączenie statyny z lekiem o nazwie Inclisiran może pomóc skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu.

„W połączeniu ze statyną, inhibitor będący głównym składnikiem leku powoduje obniżenie poziomu cholesterolu prawie 60 procent bardziej niż zażywanie samych statyn” – powiedział przewodniczący badań dr Steven Nissen.

Badania USG pacjentów wykazały, że niski poziom cholesterolu powoduje stwardnienie tętnic.

ZOBACZ TAKŻE

Jak obniżyć cholesterol?

W badaniu wzięło udział 846 pacjentów, którzy cierpieli na chorobę wieńcową. Połowa z nich przyjmowała tylko statyny, natomiast druga połowa przyjmowała statyny wraz z inhibitorem będącym głównym składnikiem leku Inclisiran.

Około 81 procent pacjentów stosujących połączenie dwóch leków  wykazało zmniejszenie wielkości płytek tętniczych.

„Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak wysokiego poziomu  regresji w przypadku badań tego typu” – powiedział  Nissen powiedział.

„To naprawdę niezwykłe" – dodaje.

 Wyniki badań Nissen zostały również opublikowane  15 listopada w „Journal of American Medical Association”.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu...

zobacz galerię

Leki takie jak Inclisiran pobudzają wątrobę do wypłukiwania większych ilości  cholesterolu ze krwi, blokując białko zwane PCSK9.

Inclisiran jest inhibitorem białka PCSK9 najnowszej generacji, który działa na poziomie genetycznym, aby zapobiegać  wytwarzaniu PCSK9 w pierwszej kolejności, jak komunikują naukowcy.

Na podstawie wyników badań, Ray i jego współpracownicy szacują, że pacjenci potrzebują tylko dwóch lub trzech zastrzyków z lekiem o nazwie Inclisiran w roku, aby utrzymać poziom cholesterolu na odpowiednim poziomie.

Dr Borge Nordestgaard jednak zauważa, że są to wstępne wyniki.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec...

zobacz galerię

„Kluczowym dodatkowym pytaniem jest to, czy obniżenie poziomu złego cholesterolu będzie trwałe w czasie” - powiedział Nordestgaard, profesor kliniczny z Danii.

Należy także dokładnie zbadać skutki uboczne ze stosowania połączenia tych leków. Dotychczasowe analizy stwierdzają, że pacjenci przyjmujący te leki skarżyli się na bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie, ból pleców, wysokie ciśnienie krwi, biegunka i zawroty głowy.

Dane i wnioski prezentowane w artykule należy uznać za wstępne, do czasu aż zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza