Trwa ładowanie...

Lekcje muzyki tworzą nowe połączenia w mózgach dzieci

Według badań, biorąc lekcje muzyki, zwiększa się liczba połączeń światłowodowych w mózgach dzieci, które mogą być przydatne w leczeniu autyzmu i ADHD. Wyniki tych badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA).

"Było wiadomo, że lekcje muzyki są korzystne dla dzieci z tymi zaburzeniami" - mówi Pilar Dies-Suarez, dyrektor radiologii w szpitalu Infantil de México Federico Gómez w Meksyku. "Ale badanie to pozwala nam lepiej zrozumieć, jak dokładnie zachodzą zmiany w mózgu i gdzie występują te nowe połączenia światłowodowe".

Naukowcy przebadali 23 zdrowe dzieci w wieku pięciu i sześciu lat. Wszystkie dzieci były praworęczne i nie miał historii zaburzeń percepcji, sensorycznych lub neurologicznych. Żadne z dzieci nie pobierało lekcji w żadnej dyscyplinie artystycznej w przeszłości.

Zajęcia muzyczne dzieci wpływają pozytywnie na rozwój mózgu
Zajęcia muzyczne dzieci wpływają pozytywnie na rozwój mózgu (Shutterstock)

Uczestnicy badania zostali zbadani przed i po lekcjach muzyki przy użyciu obrazowania tensora dyfuzji (DTI) mózgu. DTI to zaawansowana technika MRI, który identyfikuje zmiany mikrostruktury w istocie białej mózgu.

"Doświadczanie muzyki w młodym wieku może przyczynić się do lepszego rozwoju mózgu, optymalizacji procesu tworzenia i utworzonych już sieci neuronowych oraz stymulowania istniejących ścieżek w mózgu" – powiedziała dr Dies-Suarez.

Istota biała w mózgu składa się z milionów włókien nerwowych zwanych aksonami, które działają jak kable komunikacyjne w różnych obszarach mózgu.

Obrazowanie tensora dyfuzji daje pomiar ruchu zewnątrzkomórkowych cząsteczek wzdłuż aksonów, zwany frakcyjną anizotropią (FA). W zdrowej istocie białej kierunek pozakomórkowych cząsteczek jest stosunkowo jednolity i ma wysokie wartości anizotropii frakcyjnej. Gdy ruch cząsteczek jest bardziej losowy, anizotropia frakcyjna spada, co sugeruje zaburzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

W ciągu całego życia, dojrzewanie ścieżek i połączeń w mózgu pomiędzy różnymi obszarami odpowiedzialnymi za motorykę czy słuch umożliwiają rozwój wielu zdolności poznawczych, w tym umiejętności muzycznych.

Wcześniejsze badania nad spektrum autyzmu i ADHD wiązały ze zaburzenia ze zmniejszeniem objętości, liczby połączeń i wartości anizotropii frakcyjnej w mniejszych i niższych kleszczach, połączeniach zlokalizowanych w korze przedczołowej mózgu. To sugeruje, że niska liczba połączeń w korze czołowej, obszaru mózgu zaangażowanego w złożone procesy poznawcze, jest biomarkerem tych zaburzeń.

Zanim dzieci w badaniu zakończyły dziewięć miesięcy lekcji muzyki wykorzystujących Boomwhackers - rury perkusyjne przycięte tak, aby tworzyć tony na skali diatonicznej, wyniki obrazowania tensora dyfuzji wykazały wzrost wartości anizotropii frakcyjnej i długość włókien aksonów w różnych obszarach mózgu, jednak najbardziej w kleszczach mniejszych.

Korzyści płynące z muzyki
Korzyści płynące z muzyki [8 zdjęć]

Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania

zobacz galerię

"Kiedy dziecko pobiera lekcje muzyki, jego mózg jest proszony o wykonanie określonych zadań" – powiedziała dr Dies-Suarez. "Zadania te obejmują słuch, motorykę, zdolności poznawcze, emocje i umiejętności społeczne, które wydają się uaktywniać te różne obszary mózgu. Wyniki te mogły zostać uzyskane ze względu na konieczność stworzenia większej liczby połączeń między dwoma półkulami mózgu".

Naukowcy uważają, że wyniki tych badań mogą pomóc w tworzeniu strategii ukierunkowanych na interwencję w leczeniu zaburzeń, takich jak autyzm i ADHD.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza