Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Lekarze usunęli kobiecie monstrualnego guza miednicy

W Gliwicach została przeprowadzona wyjątkowa operacja. Ortopedom ze Szpitala Miejskiego nr 4 udało się usunąć nowotwór pierwotny kości miednicy ważący 3 kg. Na jego miejsce wszczepili specjalnie zaprojektowany implant, który daje pacjentce szansę na powrót do normalnego życia.

Zobacz film: "Gwiazda tenisa opowiada, jak dentysta zdiagnozował u niej raka"

spis treści

1. Usunięcie guza

Lekarze przeżyli niemały szok, gdy otworzyli brzuch pacjentki. Na szczęście zespołowi medycznemu z Gliwic udało się usunąć niebywałych rozmiarów guza. Wycięta zmiana ważyła 3 kg i była zlokalizowana głównie w miednicy, ale zajęty był również staw krzyżowo-biodrowy oraz kość krzyżowa pacjentki. Operacja została wykonana przez zespół oddziału ortopedii pod przewodnictwem dr. Andrzeja Baryluka przy pomocy prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjaliści podkreślili, że największym problemem było ryzyko wystąpienia krwawienia związanego z operacją.

"Sama rozległość rany i wycięcie takich monstrualnych rozmiarów guza wiąże się z ryzykiem wstrząsu okołooperacyjnego i nie wszystko można wtedy przewidzieć. Należy wykonać ogromny, ciężki, kostny zabieg z odcięciem połowy miednicy i kości krzyżowej, a jednocześnie trzeba to zrobić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić naczyń krwionośnych, nie uszkodzić struktur naczyniowo-nerwowych i wykonać tę procedurę bezpiecznie dla pacjentki" – opisał procedurę prof. Kotrych.

2. Implant 3D

Profesor przyznaje, że na powodzenie operacji miało wpływ błyskawiczne i stabilne wszczepienie implantu, który został specjalnie zaprojektowany w technologii 3D. Według lekarza takie działanie miało również efekt przeciwwstrząsowy.

To nowoczesne rozwiązanie jest zasługą współpracy radiologów i inżynierów. Implant powstał na podstawie danych uzyskanych z tomografii komputerowej. Po określeniu parametrów guza możliwe było wykonanie indywidualnego implantu w technologii druku 3D.

Pani Sylwia, u której dokonano tej niezwykłej operacji, czuje się dobrze i podkreśla, że ma nadzieję na powrót do normalnego życia, które przed chorobą było wypełnione aktywnością fizyczną.

"Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec" – wyznaje pacjentka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza