Trwa ładowanie...

Czy lekarze stawiają lepszą diagnozę niż Google?

Nowe badania donoszą, że lekarze są w stanie postawić trafniejszą diagnozę niż programy, aplikacje i strony internetowe.

Diagnoza postawiona przez komputer nie równa się tej pochodzącej od lekarza
Diagnoza postawiona przez komputer nie równa się tej pochodzącej od lekarza (123RF)

Lekarze korzystają z tych samych informacji na temat historii choroby i objawów, które są wprowadzone do programów i aplikacji.

Jednak „obecnie sprawdzenie objawów choroby dzięki internetowi i aplikacjom nie jest skuteczniejszym sposobem niż diagnoza postawiona przez lekarza” - powiedział główny autor badania dr Ateev Mehrotra z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harvardu w Bostonie.

„Komputer, który pomaga w diagnozie, wraz z lekarzem, mogą połączyć swoje siły i wspólnie zaangażować się do postawienia trafnej diagnozy” – powiedział dr Mehrotra.

6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie
6 objawów zewnętrznych, które mogą świadczyć o chorobie [6 zdjęć]

Żółtawe wypukłe plamki w okolicach powiek (kępki żółte, żółtaki) są oznaką zwiększonego ryzyka chorób

zobacz galerię

Naukowcy wykorzystali platformę internetową pod nazwą „Human Dx” do dystrybucji 45 klinicznych winiet – dokumentów zawierających historię leczenia i informacje o objawach choroby – do 234 lekarzy. Lekarze nie mogli zrobić badań fizykalnych na hipotetycznym pacjencie lub przeprowadzić żadnych badań, mieli tylko informacje podane w winietach.

Piętnaście winiet opisywało ostre objawy chorób, 15 umiarkowanie ostre i pietnaście takie, które wymagały niskiego poziomu opieki.

Większość opisywała zwykle diagnozowane schorzenia, natomiast 19 opisało choroby nietypowe. Lekarze przedstawili swoje odpowiedzi dotyczące diagnozy choroby opisanej w winietach w postaci wolnych wypowiedzi tekstowych uszeregowanych w kolejności prawdopodobieństwa.

W porównaniu do programów, które przetwarzały te same informacje dotyczące objawów, lekarze formuowali lepszą i bardziej trafną diagnozę.

Czy diagnoza lekarska przez telefon lub internet jest możliwa?
Czy diagnoza lekarska przez telefon lub internet jest możliwa?

Aneta Górska-Kot, pediatra, wyjaśnia, kiedy można postawić wstępną diagnozę telefoniczną bądź internetową

zobacz galerię

Jak donoszą wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Internal Medicine”, lekarze stawiali trafniejsze diagnozy w przypadku bardziej poważnych schorzeń i bardziej nietypowych diagnoz, podczas gdy programy komputerowe były lepsze w stawianiu bardziej powszechnych diagnoz w przypadku mniej poważnych dolegliwości.

"W szkole medycznej uczyli nas, aby dobrze rozważyć różne diagnozy, które także należą do przypadków rzadkich oraz aby rozważyć przypadki chorób zagrażających życiu” – powiedział dr Andrew M. Fine ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie.

„Krajowe egzaminy również potwierdziły nasze zdolności do rozpoznawania rzadkich przypadków, a więc lekarze być może są przeznaczeni do tego, aby je wyszukiwać” – dodaje.

"Przypadki złych diagnoz stawianych przez lekarzy stanowią od 10 do 15 procent, więc być może komputery mogłyby ich wspomóc” - powiedział Mehrotra.

"W normalnych warunkach jestem w stanie wyobrazić sobie pracę samego lekarza i lekarza wraz z pomocą programu. Jednak program nie jest w stanie dokonać badania fizykalnego na pacjencie, dlatego jego działanie nie może być porównane do pracy lekarza” – wypowiedział się dr Fine.

„Komputery mogą być lepiej dostosowane do poprawy lub uporządkowania diagnoz, bazując na nowych informacjach wprowadzanych do ustawień” – dodaje.

"Pacjenci muszą wiedzieć, że większość programów diagnozujących choroby ma ograniczoną dokładność i nie powinny być stosowane jako zamiennik wizyty u lekarza” - powiedział dr Leslie J. Bisson z Uniwersytetu w Nowym Jorku, który nie brał udziału w badaniach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza