Trwa ładowanie...

Lekarz odmówił cytologii. Według niego była za młoda na raka

Badanie cytologiczne pozwala wykryć nieprawidłowe komórki szyjki macicy, które mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Może być pomocne w diagnostyce raka szyjki macicy. Niestety, w przypadku Katie lekarze odmówili wykonania badania twierdząc, że jest za młoda na raka.

1. Za młoda na cytologię

Katie Bourne miała 24 lata, gdy z jej zdrowiem zaczęło się dziać coś dziwnego. W lipcu zaczęła odczuwać bóle brzucha, które stopniowo się nasilały. Dopiero w listopadzie zgłosiła się do lekarza. Lekarze na podstawie zebranego wywiadu zdiagnozowali u niej chorobę Leśniowskiego-Crohna i kazali przyjmować leki.

Mimo jej próśb, nie wykonano wtedy cytologii, twierdząc, że kobieta jest za młoda na raka. Katie przyjmowała leki, ale niewiele one pomagały. W lutym trafiła na trzy dni do szpitala, ale wtedy też lekarze zignorowali jej prośbę o wykonanie cytologii.

Zobacz film: "Przełom w medycynie. Prosty test, który pomaga wykryć endometriozę"

Lekarz, z którym konsultowała się Katie, dwa razy wystawiał jej skierowanie na badania cytologiczne, ale zostały one odrzucone. Dopiero trzecie skierowanie zostało zaakceptowane, a badanie potwierdziło najgorsze obawy kobiety.

2. Rak szyjki macicy w zaawansowanym stadium

Katie miała typowe dla raka szyjki macicy objawy, dlatego tak bardzo nalegała na cytologię. Po dodatkowych badaniach okazało się, że ma raka szyjki macicy w trzecim stadium. Nowotwór rozprzestrzenił się na obie strony miednicy.

Gdyby Katie nie podjęła leczenia, zostałoby jej 18 miesięcy życia. W kwietniu rozpoczęła chemioterapię, ale nie wiadomo jak na nią zareaguje.

Bourne zaczęła też tworzyć listę rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Ze względu na swój stan zdrowia chce ją zrealizować jak najszybciej. Pierwszą rzeczą na liście jest poślubienie swojej wieloletniej partnerki Leighanne. W styczniu chcą też wybrać się na miesiąc miodowy na Malediwy.

Na liście znajduje się też punkt dotyczący obejrzenia wszystkich sezonów reality show ''Real Housewives''.

3. Dla kogo cytologia?

Badanie cytologiczne powinno się wykonywać raz na trzy lata (jeśli poprzedni wynik był prawidłowy) u kobiet powyżej 25. roku życia, a także u młodszych, które są aktywne seksualnie od co najmniej 3 lat. Cytologię można wykonać również u dziewicy jeśli zachodzi taka potrzeba.

Nie ma też górnej granicy jeśli chodzi o wiek. Nawet kobiety, które przeszły już okres menopauzy powinny się regularnie badać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza