Trwa ładowanie...

Lekarze z zagranicy. Próba tolerancji polskich pacjentów

"- Jak ma na nazwisko? Nie, nie, to poproszę do kogoś innego!”. Taki telefon odebrała rejestratorka z przychodni medycznej. Na szczęście, takich przypadków jest coraz mniej.

1. Lekcja tolerancji

Wielu studentów z zagranicy przyjeżdża do Polski studiować medycynę. Jednak nie zawsze decydują się tu zostać. Nie chodzi tylko o zarobki i niskie standardy. Polska niestety nie słynie z tolerancji. Ci, którzy decydują się zostać, nie mają łatwo. Dlaczego tak się dzieje?

- Brak tolerancji wynika z tego, że człowiek boi się tego, czego nie zna. Tak naprawdę większość pacjentów nie miała nawet styczności z lekarzami o obcobrzmiących nazwiskach, a swoje przekonania opiera na stereotypach i przekazach zasłyszanych w mediach, które często są jedynym źródłem wiedzy większości ludzi – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś, trenerka antydyskryminacyjna i certyfikowana edukatorka praw człowieka.

2. Jak w Polsce pracuje się lekarzom z zagranicy?

Lubna ma korzenie irakijskie i polskie. Jest muzułmanką. Przyjechała tu z powodu wojny, która toczyła się w jej kraju. Chciała zacząć wszystko od początku. Tu było bezpiecznej.

- Na początku pracowałam jako lekarz pierwszego kontaktu. Przyjmowałam również w opiece nocnej. Dużo osób mnie ostrzegało, że w Polsce będę miała ciężko z takim nazwiskiem. Europejskie społeczeństwo starzeje się, większość pacjentów to osoby starsze. Seniorzy są bardziej zamknięci, nie akceptują innych, wrogo postrzegają inną religię i kulturę. Moje obserwacje są zupełnie odwrotne. Osoby starsze, która spotykałam były otwarte i bardzo bezpośrednie. Część z nich przeżyło drugą wojną światową. I oni mnie rozumieli. Ten stereotyp o seniorach jest niesprawiedliwy – mówi Lubana Al-Hamdani, lekarz.

Jednak niektórzy pacjenci krzywią się, gdy słyszą obce nazwisko. Najpierw upewniają się, czy dobrze usłyszeli. Potem zastanawiają się, jak to się pisze. Ostatecznie odchodzą od rejestracji mówiąc: "będzie na pieczątce".

- Przez trzy lata pracował u nas chirurg z Libanu. Jedna z pacjentek dopytywała przez telefon: ”Jak nazwisko? Nie, nie to ja nie chcę do takiego doktora”. Raz też zadzwonił mężczyzna i po usłyszeniu, kto go może przyjąć, po prostu się rozłączył. Później, jak pacjenci poznali pracę tego chirurga, to dzwonili i chcieli dostać się właśnie do tego lekarza – mówi Bożena, emerytowana rejestratorka.

Czekając na wizytę u lekarza specjalisty...
Czekając na wizytę u lekarza specjalisty... [6 zdjęć]

__– Gdybym miała czekać na wizytę u dobrego kardiologa lub endokrynologa, pewnie już dawno by mnie na

zobacz galerię

Z dozą nieufności traktujemy osoby obcego pochodzenia. Najtrudniej zaakceptować przybyłych z krajów arabskich. Tymczasem często okazują się specjalistami, którzy mają świetne podejście do pacjenta i dużo empatii. Ludzie prędzej czy później doceniają tych, którzy profesjonalnie opiekują się chorymi.

- Osoby pochodzące z krajów arabskich są najczęściej utożsamiani z wyznawcami islamu. Poza tym Polacy i Polki traktują te osoby bardzo nieufnie też ze względów kulturowych. Ludzie, gdy słyszą o kimś z krajów arabskich od razu przed oczami mają terrorystę. Ten przekaz wzmacniają niektóre grupy społeczne, media, ale i również politycy. Natomiast chyba nikt z nas nie lubi być oceniany i traktowany z góry. A niestety przekazy medialne mają wpływ na to, jak te osoby są traktowane - mówi Waryszak-Lubaś.

3. Druga strona medalu

- Nie miałam nigdy przykrości ze strony pacjenta. Są po prostu bardziej ciekawi, dlaczego jestem tak ubrana. Jak ktoś był niemiły to dla wszystkich, nie tylko dla mnie. Gorzej w internecie. Lepiej nie czytać komentarzy, tam jest tylko hejt - mówi Lubana Al-Hamdani.

Sprawdziliśmy, co na temat wizyty lekarskiej u obcokrajowca sądzą internauci.

”W mojej przychodni było dwóch ginekologów i do tego czarnego były znacznie mniejsze kolejki. Zresztą byłam kiedyś badana w szpitalu przez lekarkę muzułmankę, która nie mówiła dobrze po polsku i w pewnej chwili musiałam przejść na angielski. To nie była ważna wizyta, ale gdybym miała wybór, nie poszłabym do niej drugi raz" - pisze Magdalena.

”Lekarz w Polsce musi doskonale rozumieć po polsku, kiedy przeprowadza wywiad z pacjentem. Musi również doskonale mówić po polsku, aby przedstawić pacjentowi diagnozę i zalecenia. Ograniczona znajomość języka kraju, w którym się pracuje, ogranicza możliwość praktyki lekarskiej” - wtóruje Kamil.

”Ja się leczę praktycznie wyłącznie prywatnie i mam taką obserwację, że do lekarzy o niepolskich nazwiskach prawie zawsze są miejsca na dziś – pisze Julka.

”Nigdy nie pójdę do takiego ciemnego lekarza. Mieszkamy w Polsce i tu mamy najlepszych specjalistów” – pisze Danuta.

Salam Salti, lekarz z Syrii, coraz rzadziej słyszy słowa ”won brudasie”. Zdarza się jednak, że pacjenci patrzą na niego z pogardą. Doświadcza tego również ze strony kadry medycznej. Opowiada, jak kiedyś pojechał w karetce do kobiety, która bardzo przestraszyła się na jego widok. Powiedziała: ”przecież zamawiałam polskie pogotowie”. Zażartował: ”a to nie słyszała pani, że zostało sprzedane?”.

Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej Polacy źle reagują na lekarzy, którzy nie mówią dobrze po polsku i to jest największy problem. Według NIK-u wręcz ksenofobiczny.

"Bałabym się pójść do takiego lekarza. A co jeśli nie zrozumiałby co do niego mówię przy opisywaniu choroby?" - kończy Danuta.

- W Polsce jest naprawdę wielu świetnych specjalistów i specjalistek, którzy wykonują swój zawód z poczucia misji i powołania. Chciałabym, żeby ludzie w końcu przełamali stereotypy i uprzedzenia w swoich głowach, wtedy nam wszystkim żyłoby się o wiele łatwiej – podsumowuje Waryszak-Lubaś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Choroba XXI wieku. “Mogę mówić do ścian. Niestety, one nie odpowiadają"

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Pacjenci różnie reagują na obcobrzmiące nazwiska lekarzy (123rf.com)
Pacjenci różnie reagują na obcobrzmiące nazwiska lekarzy (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza