Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Lekarze myśleli, że to depresja. Okazało się, że 39-latka ma alzheimera

Na początku objawy były subtelne. 39-letnia Sarah Park kilka razy opowiadała te same historie, przestawiała rzeczy w szafkach i mieszała pranie swoich dzieci. Kiedy zaczęła popełniać błędy w pracy, postanowiła zgłosić się do lekarza. Diagnoza była niepokojąca.

Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"

Sarah Park z mężem
Sarah Park z mężem (DailyMail.uk)

1. Małe rzeczy

Sarah Park jest matką dwójki dzieci. Przed diagnozą pracowała w szpitalu. Kilkanaście miesięcy temu jej mąż zauważył drobne zmiany w zachowaniu żony. Jego obawy były uzasadnione, ponieważ ojciec Sarah i jej babcia cierpieli na demencję.

Kobieta przeszła wstępne badania, ale nie wykazały niczego niepokojącego. Sarah zaczęła więcej pracować, żeby wyeliminować błędy, które popełniała. Niestety, nie przyniosło to efektów. Lekarze bagatelizowali obajwy kobiety, tłumacząc to depresją z powodu przepracowania. Przemęczona Sarah postanowiła zrezygnować z pracy.

2. Diagnoza

Sarah skonsultowała się z innym specjalistą i po kilku tygodniach badań otrzymała diagnozę. Kobieta, podobnie jak wcześniej jej ojciec, cierpi na chorobę Alzheimera. Początkowo nie było im łatwo odnaleźć się w nowej sytuacji. Sarah przyznała, że była zdruzgotana, ale jednocześnie jej ulżyło. Przynajmniej wiedziała już co się z nią dzieje.

Sarah i Richard nie użalają się nad sobą. Para postanowiła, że mimo wszystko będzie cieszyć się życiem. Kobieta ma też wsparcie w swoich dzieciach. Rodzina chce zmienić społeczne postrzeganie osób z demencją, dlatego Sarah postanowiła nagłośnić swoją historię.

Sarah przyjęła pracę jako wolontariusz w lokalnym hospicjum, wyprowadza psy sąsiadów i pracuje w ogrodzie.

3. Choroba Alzheimera dotyka też młodych

Wczesne stadium choroby Alzheimera rozwija się u ok. 5 proc. osób przed 65. rokiem życia. Objawia się problemami z pamięcią, dezorientacją, uczuciem zagubienia. Na początku symptomy są subtelne. Z czasem się nasilają. U Sarah czynnikiem obciążającym były geny. W jej rodzinie występowały wcześniej przypadki demencji.

Na chorobę Alzheimera nie ma lekarstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza