Trwa ładowanie...

Lekarze alarmują: noworoczna detoksykacja może być niebezpieczna

Czy postanowienia noworoczne mogą nam zaszkodzić? Okazuje się, że tak. Lekarze wydali ostrzeżenie o potencjalnych szkodach, jakie mogą wyniknąć z  podjęcia radykalnego detoksu w nowym roku.

1. Niebezpieczny koktajl ziołowy

Jako przykład podają przypadek kobiety, która trafiła do szpitala w zeszłym roku. Jej stan stał się krytyczny po tym, jak zażyła preparaty ziołowe i piła zbyt dużą ilość wody. Dieta 47-latki skończyła się na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu Milton Keynes.

Została wyleczona, ale jej historia jest przypomnieniem o niebezpieczeństwach związanych z drastyczną detoksykacją organizmu. Chociaż to może być kuszące, aby oczyścić się po ekscesach żywieniowych z Bożego Narodzenia, takie działanie niekoniecznie jest zdrowe i nie jest wspierane przez nauki medyczne.

Zioła mogą być również niebezpieczne dla naszego organizmu
Zioła mogą być również niebezpieczne dla naszego organizmu (Shutterstock)

Kobieta wypiła koktajl ziół i alternatywnych środków zaradczych, w tym: ostropest plamisty, molkosan, I-teaninę, glutaminę, związki witaminy B, werbenę i walerianę.

Jej partner mówi, że piła też duże ilości wody, zielonej herbaty i naparu z szałwii w ciągu kilku dni, zanim zachorowała. Na krótko przed przyjęciem do szpitala, kobieta upadła i miała atak. Badania medyczne wykazały, miała niebezpiecznie niski poziom sodu (hiponatremię) w organizmie.

Badając to, jak spożycie preparatów ziołowych działa na pacjenta, lekarze odkryli przypadek mężczyzny, który miał napady lęku spowodowane niskim poziomem sodu. Jego objawy wystąpiły po spożyciu dużej ilości mieszanki ziołowej, która zawierała: walerianę, melisę, passiflorę, chmiel i rumianek.

2. Noworoczny detoks może przynieść więcej szkód niż korzyści

"Komplementarne specyfiki ziołowe są bardzo popularne i często są włączane w „noworoczny detoks”. Jednak działanie tych produktów nie jest oparte n wiedzy naukowej, a raczej na założeniach medycyny alternatywnej" - piszą lekarze w swoim raporcie.

"Nadmierne spożycie wody jako sposób oczyszczania ciała jest również popularną metodą, ponieważ ludzie są przekonani,  że szkodliwe produkty przemiany materii mogą być wymyte z organizmu" – dodają.

Zobacz także

Jednak ostrzegają, że "pomimo tego, że marketing sugeruje inaczej, wszystkie naturalne produkty nie są pozbawione skutków ubocznych".

Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne mówi, że cała idea detoksykacji jest nonsensowna . "Nie ma pigułki lub napoju, plastrów lub płynu, który może wykonać całą pracę. Ciało ma wiele narządów, takich jak skóra, jelita, wątroba i nerki, które są nieustannie poddają "detoksykacji " nasz organizm od stóp do głów.

Dobre nawodnienie organizmu jest rozsądną strategią, ale picie zbyt dużej ilości wody może być równie niebezpieczne, jak jej brak. Brzmi to przewidywalne, ale dla większości ludzi rozsądna dieta oraz regularna aktywność fizyczna są naprawdę jedynymi sposoby prawidłowego utrzymania i zmaksymalizowania swojego zdrowia" - powiedział przedstawiciel Towarzystwa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza