Trwa ładowanie...

Lekarz zlekceważył uporczywy kaszel i ból mięśni pacjentki. Okazało się, że cierpiała na krztusiec

66-letnia Amerykanka przez dłuższy czas uskarżała się na uporczywy kaszel i ból brzucha z prawej strony. Kobieta udała się do lekarza na konsultację, jednak medyk uznał, że to grypa i odesłał kobietę do domu. Po kilku dniach okazało się, że zlekceważył poważną chorobę.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

spis treści

1. 66-latka zachorowała na krztusiec mimo szczepienia

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że obecnie w Polsce każdego roku rejestruje się od dwóch do czterech tysięcy zachorowań na krztusiec. Przypadek 66-letniej Amerykanki pokazuje, że nie wolno bagatelizować tej choroby.

Jak informuje "The New England Journal of Medicine", kobieta przez dwa tygodnie zmagała się z uporczywym kaszlem i bólem w prawym boku. Medyk stwierdził, że to zapewne grypa, przepisał jej leki i odesłał ją do domu. Niestety stan zdrowia się nie poprawiał, dlatego kobieta postanowiła zapisać się na wizytę po raz kolejny.

Tym razem lekarz dokładniej obejrzał swoją pacjentkę. Kiedy zobaczył ogromnego siniaka obejmującego niemal całą prawą stronę ciała, od razu skierował kobietę na tomografię komputerową. Przyczyna zasinień może zdumiewać. Okazało się bowiem, że kobieta tak silnie kasłała, że złamała żebro.

Kolejne wyniki badań dowiodły, że 66-latka choruje na krztusiec. Do zakażenia doszło mimo szczepienia wykonanego przed ośmioma laty. Szczęśliwe lekarzom udało się wyleczyć pacjentkę. Obecnie kobieta jest już zdrowa.

(Facebook)

2. Objawy krztuśca

Krztusiec, znany także pod nazwą koklusz, zwykle przebiega bez wysokiej gorączki. Głównym objawem krztuśca jest bardzo silny, napadowy, przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszy duszność i świst podczas wdychanego powietrza. Kaszel jest tak silny, że może skutkować nawet wymiotami.

Na krztusiec najpoważniej chorują dzieci oraz seniorzy. Zachorować można jednak w każdym wieku, a chorobę przechodzić kilka razy w życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza