Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Lekarz ostrzega. Tłuszczak to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich

Patomorfolog Paweł Ziora opublikował post na Facebooku, w którym podzielił się zdjęciami tłuszczaka - łagodnego nowotworu złożonego z dojrzałych komórek tłuszczowych. Lekarz podkreśla, że 15 proc. wszystkich nowotworów stanowią tłuszczaki.

Zobacz film: "Dr Fiałek wyjaśnia przyczynę silnej reakcji ozdrowieńców na pierwszą dawkę szczepionki"

spis treści

1. Tłuszczak. Charakterystyka nowotworu

Tłuszczak jest łagodnym nowotworem, który ma formę guza i zbudowany jest z torebki łącznotkankowej, w środku której znajduje się tłuszcz.

"Jest to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich. Jeżeli wrzucimy wszystkie nowotwory tkanek miękkich (i kości) do jednego wora, bez podziału na łagodne i złośliwie, to aż 15 proc. z tych nowotworów będzie tłuszczakami" - podkreśla Paweł Ziora.

Lekarz dodaje, że tłuszczak 100 razy częściej pojawia się u pacjentów, aniżeli nowotwór złośliwy z tej samej tkanki, czyli tłuszczakomięsak, który jest z kolei najczęstszym nowotworem złośliwym tkanek miękkich.

"Nie ma ryzyka, że z tłuszczaka rozwinie się tłuszczakomięsak – nie musimy się obawiać, że mając tłuszczaka, narażamy się na coś gorszego" - uspokaja patomorfolog.

2. Gdzie najczęściej pojawia się tłuszczak?

Ziora tłumaczy, że tłuszczak jest guzem, najczęściej podskórnym, który po początkowym okresie zauważalnego wzrostu, rośnie zazwyczaj statecznie i powoli.

Zazwyczaj występuje na:

  • plecach,
  • tułowiu,
  • barkach,
  • szyi,
  • bliższych częściach kończyn (ramiona, uda).

Tłuszczaki początkowo nie powodują większych dolegliwości chorobowych, jednak nieleczone mogą się stale rozwijać, jednocześnie doprowadzając przy tym do problemów natury estetycznej.

Tłuszczaki znajdujące się w okolicy narządów wewnętrznych mogą dawać objawy w postaci:

"Tłuszczak nie zanika. Bo to nowotwór. Łagodny i częsty, ale dalej nowotwór. Leczeniem jest więc wycięcie" - podsumowuje Ziora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza