Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega. Tłuszczak to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich

Patomorfolog Paweł Ziora opublikował post na Facebooku, w którym podzielił się zdjęciami tłuszczaka - łagodnego nowotworu złożonego z dojrzałych komórek tłuszczowych. Lekarz podkreśla, że 15 proc. wszystkich nowotworów stanowią tłuszczaki.

spis treści

1. Tłuszczak. Charakterystyka nowotworu

Tłuszczak jest łagodnym nowotworem, który ma formę guza i zbudowany jest z torebki łącznotkankowej, w środku której znajduje się tłuszcz.

Zobacz film: "Dr Fiałek wyjaśnia przyczynę silnej reakcji ozdrowieńców na pierwszą dawkę szczepionki"

"Jest to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich. Jeżeli wrzucimy wszystkie nowotwory tkanek miękkich (i kości) do jednego wora, bez podziału na łagodne i złośliwie, to aż 15 proc. z tych nowotworów będzie tłuszczakami" - podkreśla Paweł Ziora.

Lekarz dodaje, że tłuszczak 100 razy częściej pojawia się u pacjentów, aniżeli nowotwór złośliwy z tej samej tkanki, czyli tłuszczakomięsak, który jest z kolei najczęstszym nowotworem złośliwym tkanek miękkich.

"Nie ma ryzyka, że z tłuszczaka rozwinie się tłuszczakomięsak – nie musimy się obawiać, że mając tłuszczaka, narażamy się na coś gorszego" - uspokaja patomorfolog.

2. Gdzie najczęściej pojawia się tłuszczak?

Ziora tłumaczy, że tłuszczak jest guzem, najczęściej podskórnym, który po początkowym okresie zauważalnego wzrostu, rośnie zazwyczaj statecznie i powoli.

Zazwyczaj występuje na:

  • plecach,
  • tułowiu,
  • barkach,
  • szyi,
  • bliższych częściach kończyn (ramiona, uda).

Tłuszczaki początkowo nie powodują większych dolegliwości chorobowych, jednak nieleczone mogą się stale rozwijać, jednocześnie doprowadzając przy tym do problemów natury estetycznej.

Tłuszczaki znajdujące się w okolicy narządów wewnętrznych mogą dawać objawy w postaci:

"Tłuszczak nie zanika. Bo to nowotwór. Łagodny i częsty, ale dalej nowotwór. Leczeniem jest więc wycięcie" - podsumowuje Ziora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lekarz ostrzega. Tłuszczak to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich
Lekarz ostrzega. Tłuszczak to najczęstszy nowotwór tkanek miękkich (Facebook: Paweł Ziora)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza