Trwa ładowanie...

Lekarz nie zgodził się na mammografię. Gdy zdiagnozowano u niej raka, miała 26 lat

Kelsey Summers miała świadomość tego, że rak piersi jest dla niej realnym zagrożeniem z powodu obciążenia genetycznego. Mimo to lekarze bagatelizowali jej obawy. Wszystko uległo zmianie, gdy młoda kobieta na swojej piersi wyczuła duży guz.

spis treści

1. Za młoda na raka piersi

U matki Kelsey Summers zdiagnozowano raka piersi, gdy kobieta miała zaledwie 20 lat. Czuła się dobrze, nie miała żadnych dolegliwości i nawet nie podejrzewała, że choruje. Diagnoza była dla niej szokiem.

Zobacz film: "Aspiryna a rak piersi. Zaskakujące odkrycie naukowców"

Dla Kelsey Summers utrata włosów była ciężkim doświadczeniem
Dla Kelsey Summers utrata włosów była ciężkim doświadczeniem (Getty Images)

Wśród czynników ryzyka raka piersi jest nowotwór w rodzinie oraz mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2. To z tego powodu jej córka w wieku 21 lat postanowiła zgłosić się na mammografię. Lekarz jednak nie widział powodu, by młoda kobieta poddała się badaniu.

Niespełna 5 lat później Kelsey podczas samobadania wyczuła guzek na piersi. Na początku nie była zaniepokojona, a jego obecność zrzucała na karb niewielkich zaburzeń hormonalnych.

"Na początku zupełnie nie brałam tego poważnie, ponieważ miałam guzki, które pojawiały się i znikały wraz z biegiem cyklu menstruacyjnego" – powiedziała później.

2. Guz był wielkości piłki golfowej

To, co dla Summers było niegroźną zmianą, obudziło czujność jej bliskich – m.in. partnera, a także mamy przyjaciółki, która umówiła dziewczynę na badania.

Biopsja potwierdziła raka piersi HER2-dodatniego w pierwszym stadium. Guz był wielkości piłki golfowej, nie powodował u kobiety bolesności, nie dawał też objawów alarmujących, jak wciągnięcie brodawki sutkowej, obrzęk czy niepokojąca wydzielina.

Diagnoza dla młodej kobiety oznaczała konieczność niezwłocznego wdrożenia leczenia. Jak wspomina Kelsey, to był trudny czas, bo zbiegł się z pandemią.

Operacja usunięcia guza, chemioterapia oznaczająca regularne, osłabiające Kelsey wlewy dożylne i wreszcie utrata włosów były trudnym doświadczeniem dla atrakcyjnej 26-latki.

Dziś kobieta zakończyła leczenie, ale wciąż musi monitorować stan swojego zdrowia. Ciężkie doświadczenie nauczyło Kelsey jednego: "rak nie dyskryminuje", wspomina, nawiązując do swojego młodego wieku.

"Słuchaj swojego ciała" – podkreślała, nawiązując do zbagatelizowania przez lekarza prośby o wykonanie mammografii.

3. Rak piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych u kobiet nowotworów. Około 80 proc. zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak również młode kobiety nie powinny bagatelizować zagrożeń związanych z tym typem raka.

Dlatego pojawienie się raka piersi lub jajnika w najbliższej rodzinie powinno być sygnałem do badań genetycznych. Najczęściej mutacje BRCA1 i BRCA2 są odpowiedzialne za nowotwór. U Kelsey badania nie potwierdziły mutacji.

W rzeczywistości, choć zdarza się to rzadziej, również mutacje innych genów mogą odpowiadać za raka piersi: CHEK, PTEN, BRIP1, TP3, * ATP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza