Trwa ładowanie...

Lekarz, który opracował "chwyt Heimlicha", zmarł w wieku 96 lat

W większości regionów świata znany jest chwyt Heimlicha, który polega na wykonaniu nacisku na brzuch, który pomaga uratować ofiarę zadławienia, poprzez usuniecie niedrożności gardła.

Technikę opracował w 1974 roku dr Henry J. Heimlich i dzięki niej stał się on jedną z głównych ikon bezpieczeństwa. Tego chwytu uczono dzieci w szkołach, prezentowano na filmach szkoleniowych, na plakatach w restauracjach i został zatwierdzony przez władze medyczne.

Nawet dzisiaj, chwyt ten jest na pierwszym miejscu w umysłach ludzi, gdy są oni świadkami zadławienia.

Rodzina dr Heimlicha, chirurga klatki piersiowej i indywidualisty w świecie medycznym, którego nazwiskiem nazwano stworzoną przez niego technikę ratującą ludzi w sytuacji zadławienia, powiedziała, że zmarł on w sobotę w szpitalu w Cincinnati, po tym, jak miał atak serca w swoim domu w ostatni poniedziałek. Miał 96 lat.

Szacuje się, że słynny chwyt Heimlicha uratował życie ponad 100 000 osób.

Zmarł dr Henry J Heimlich, twórca chwytu Heimlicha
Zmarł dr Henry J Heimlich, twórca chwytu Heimlicha (YouTube)

Heimlich wymyślił tę technikę po przeczytaniu informacji na temat wysokiego wskaźnika zgonów w restauracjach, które najpierw były przypisywane zawałom serca, ale później stwierdzono, że zostały spowodowane przez zadławienie się żywnością spożywaną podczas obiadu.

Dzięki chwytowi Heimlich zwykły człowiek może stać się bohaterem, ponieważ to nie wymaga on ani żadnego sprzętu, ani wielkiej siły, a jedynie minimalnego szkolenia.

W tym czasie popularna była technika, aby w sytuacji zadławienia kilkakrotnie uderzyć osobę w plecy, co miałoby zapobiec przejściu przeszkody do płuc. Jednak Heimlich zauważył, że klepnięcia w plecy mogą spowodować przesunięcie przyczyny zatoru głębiej.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu ością
Pierwsza pomoc przy zadławieniu ością [6 zdjęć]

Polska tradycja nakazuje, aby na wigilijnym stole pojawił się karp lub inny gatunek ryby. Zjedzenie

zobacz galerię

Aby udowodnić swoją metodę, wypróbował ją na uśpionych psach laboratoryjnych, zablokował ich drogi oddechowe porcją mięsa przylegającą do strun głosowych, tak jak w nagłych przypadkach i opracował technikę, która rozsławiła jego nazwisko na całym świecie.

Chwyt Heimlicha nakazuje ratownikowi, aby stanął za ofiarą zadławienia, objął ją rękoma na wysokości pasa, złożył ręce w pięść i umiejscowił ją między pępkiem a żebrami, aby móc naciskać na przeponę ku górze. Przez gwałtownie naciski w tym miejscu, fala powietrza z płuc pozwalała wydalić zator.

ZOBACZ TAKŻE:

Według "New York Times", ponad cztery dekady po wynalezieniu jego chwytu, dr Heimlich sam go wykorzystał w dniu 23 maja, aby uratować życie 87-letniej kobiety dławiącej się jedzeniem w Deupree House, w domu starości w Cincinnati. Powiedział, że to był pierwszy raz, gdy kiedykolwiek użył chwytu w sytuacji awaryjnej, chociaż podobnie mówił w 2003 r.

Człowiek w Waszyngtonie, który uratował sąsiada, został uznany za pierwszą osobę, która zastosowała chwyt Heimlicha po przeczytaniu o nim informacji. Wśród osób, które wykorzystały tę technikę, był również asystent, który uratował dzięki niej Ronalda Reagana podczas jego kampanii prezydenckiej 1976 r.

Zanim chwyt Heimlicha został przyjęty przez placówki medyczne, jako standardowa procedura minęło 10 lat. W 1984 Heimlich otrzymał Lasker Award. W 1986 roku jego chwyt został oficjalnie rekomendowany jako podstawowa technika ratowania człowieka w sytuacji zadławienia przez Czerwony Krzyż, choć organizacja cofnęła tę decyzję w 2006 roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza