Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Lek przeciwpadaczkowy w leczeniu otyłości

Podczas 93 dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie brazylijscy naukowcy przedstawili badania wskazujące, iż farmaceutyk stosowany w leczeniu padaczki może pomóc osobom otyłym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Badania nad lekiem przeciwpadaczkowym

Farmaceutyk będący przedmiotem analizy naukowców to lek stosowany w leczeniu napadów padaczkowych i w zapobieganiu migrenowym bólom głowy u dorosłych. Nie został on zatwierdzony w leczeniu otyłości. Naukowcy sprawdzili działanie leku na 3300 osobach z nadwagą i otyłością. Okazuje się, że pacjenci przyjmujący lek przeciwpadaczkowy stracili średnio o 5 kilogramów więcej niż osoby otrzymujące placebo. Najlepsze wyniki uzyskali ci, którzy stosowali lek dłużej niż 28 tygodni. Im dłuższe stosowanie farmaceutyku, tym większa utrata wagi. Ponadto uczestnicy badania mieli siedmiokrotnie większe szanse na utratę 10% masy ciała, niż grupa kontrolna.

2. Skutki uboczne leku przeciwpadaczkowego

Chociaż lek okazał się skuteczny w walce z otyłością, niektóre osoby musiały przerwać leczenie ze względu na jego działania niepożądane. Niektórzy pacjenci uskarżali się na parestezje, szczególnie w obrębię ust, zaburzenia smaku oraz problemy psychomotoryczne, w tym spowolnione myślenie i ograniczenie ruchów. Częstsze również były problemy z koncentracją i pamięcią.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie skojarzone w terapii otyłości
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza